Apple bojuje s koronavirem i antimonopolními úřady. Ve Francii dostal rekordní miliardovou pokutu

V době, kdy je technologická společnost Apple, stejně jako jiné firmy, nucena kvůli pandemii koronaviru uzavírat maloobchodní prodejny po celém světě, dostala další ránu – pokutu od francouzských úřadů ve výši přesahující miliardu eur, informoval server CNN.
Zaměstnanec Applu dezinfikuje prodejnu v New Yorku
Zaměstnanec Applu dezinfikuje prodejnu v New Yorku
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž tento týden oznámil, že společnosti Apple udělil pokutu ve výši 1,1 miliardy eur (téměř třicet miliard korun) za omezení, která zařadila do smluv s velkoobchodníky. Jedná se o největší antimonopolní pokutu, kterou francouzské úřady kdy komu uložily.

Sterilizace velkoobchodního trhu s produkty Applu

Podle francouzského antimonopolního regulátora Apple a dva z jeho distributorů – firmy Tech Data a Ingram Micro – „souhlasili, že nebudou soutěžit“ a v důsledku toho zabránili distributorům ve vzájemné konkurenci, „čímž sterilizovali velkoobchodní trh s produkty Applu.“

Ostatní distributoři by tak potom nemohli nabízet propagační akce nebo nižší ceny a Apple „zneužil ekonomickou závislost“ distributorů tím, že je podrobil „neférovým a nepříznivým obchodním podmínkám.“

Ilustrační foto

Konec šmírování smartphonů? Apple představil novou funkci, která má nežádoucím pozorovatelům rozmazat displej

Přelomová pokuta vychází ze stížnosti podané v roce 2012 prodejcem Apple produktů eBizcuss.com. Apple označil rozhodnutí za „skličující“ a uvedl, že se plánuje odvolat.

Letos už druhá výrazná pokuta ve Francii

„Je to spojeno s praxí před více než deseti lety a zahazuje třicet let starý právní precedent, na který všechny společnosti ve Francii spoléhají, nařízením, které způsobí chaos pro společnosti napříč odvětvími,“ sdělil mluvčí Applu. „Jsme extrémně hrdí za to, že můžeme sloužit našim francouzským zákazníkům, a věříme, že by jim mělo být umožněno vybrat si produkt, který chtějí, ať už prostřednictvím Apple Retail, nebo rozsáhlé sítě našich prodejců napříč zemí,“ dodal.

Prodleva v udělení pokuty částečně vyplývá z toho, že Apple napadl legálnost razie v rámci vyšetřování úřadem pro hospodářskou soutěž v roce 2013 na několik svých francouzských kanceláří.

Jedná se přitom již o druhou pokutu, kterou francouzští regulátoři v tomto roce společnosti Apple uložili. V únoru byla firma pokutována 25 miliony eur za záměrné zpomalování starších iPhonů bez informování zákazníků.

reklama

reklama