Archeologové nalezli údajně nejstarší perlu na světě. Kde ji objevili a jak je stará?

Ministerstvo kultury a turismu v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabí oznámilo, že objevilo nejstarší známou přírodní perlu na světě během vykopávek na ostrově Marawah.
Perlu nalezli archeologové na ostrově mezi ruinami osídlení z doby kamenné. Jejich objev může mít důsledky pro to, co je nám známo o historii obchodu. V rámci aktuálních archeologických vykopávek na Marawahu byly objeveny i hroty šípů nebo hrnčířské předměty.
Podle ředitele archeologické jednotky Abdulla Khalfan Al-Kaabiho je perla stará minimálně osm tisíc let, což je „důkazem, že obchod s perlami existoval přinejmenším v neolitickém období.
Emirátší vědci naznačují, že perly mohly být v Mezopotámii obchodovány za hrnčířské a jiné předměty v Mezopotámii. Pradávné kultuře rozkládající se na částech současných území Sýrie, Iráku a Iránu jsou přičítány například i vynálezy kola, počátky zemědělství, psaní nebo matematiky.
Během 19. a na počátku 20. století, kdy byly Spojené arabské emiráty kontrolovány různými koloniálními mocnostmi, byl obchod s perlami hlavním faktorem pro ekonomiku v oblasti. Nicméně od dvacátých let 19. století, kdy v Japonsku začali s chováním perlorodek, hodnota perel významně poklesla.
Perla z ostrova Marawah bude vystavena během připravované výstavy v Louvru v Abú Dhabí nazvané „10 000 let luxusu“.