Archeologové nalezli údajně nejstarší perlu na světě. Kde ji objevili a jak je stará?

Archeologové ve Spojených arabských emirátech objevili osm tisíc let starou perlu v osadě z doby kamenné, uvedl server Deutsche Welle. Tamní experti věří, že se jedná o jednu z perel, s nimiž se podle nich mělo obchodovat ve staré Mezopotámii, a dokonce je zřejmě tehdy lidé nosili i jako šperky.
Ve Spojených arabských emirátech nalezená nejstarší perla
Ve Spojených arabských emirátech nalezená nejstarší perla
@motorwars / Twitter

reklama

Ministerstvo kultury a turismu v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabí oznámilo, že objevilo nejstarší známou přírodní perlu na světě během vykopávek na ostrově Marawah.

Nový nález může změnit náš pohled na historii obchodu

Perlu nalezli archeologové na ostrově mezi ruinami osídlení z doby kamenné. Jejich objev může mít důsledky pro to, co je nám známo o historii obchodu. V rámci aktuálních archeologických vykopávek na Marawahu byly objeveny i hroty šípů nebo hrnčířské předměty.

Podle ředitele archeologické jednotky Abdulla Khalfan Al-Kaabiho je perla stará minimálně osm tisíc let, což je „důkazem, že obchod s perlami existoval přinejmenším v neolitickém období.

Perla, která patřila Marii Antoinettě

Dražba století: Nejdražší perla na světě patřila nešťastné královně Marii Antoinettě

Emirátší vědci naznačují, že perly mohly být v Mezopotámii obchodovány za hrnčířské a jiné předměty v Mezopotámii. Pradávné kultuře rozkládající se na částech současných území Sýrie, Iráku a Iránu jsou přičítány například i vynálezy kola, počátky zemědělství, psaní nebo matematiky.

Obchod s perlami v novověku jedním z ekonomických faktorů

Během 19. a na počátku 20. století, kdy byly Spojené arabské emiráty kontrolovány různými koloniálními mocnostmi, byl obchod s perlami hlavním faktorem pro ekonomiku v oblasti. Nicméně od dvacátých let 19. století, kdy v Japonsku začali s chováním perlorodek, hodnota perel významně poklesla.

Perla z ostrova Marawah bude vystavena během připravované výstavy v Louvru v Abú Dhabí nazvané „10 000 let luxusu“.

reklama

reklama