Archeologové objevili neznámý mayský palác na východě Mexika. Je starý více než tisíc let

Mayský palác

Mayský palác (zdroj: AP)

Badatelé náhodou narazili na 55 metrů dlouhou a 15 metrů širokou stavbu na nalezišti Kulubá. Stavba se nachází asi 100 kilometrů západně od známého letoviska Cancún. Nyní se vědci dohadují, jak vzácný nález uchránit před vlivem počasí a pátrají také po příčině vymizení mayské civilizace. Informuje o tom server TheGuardian.

Archeologové objevili pozůstatky obrovského mayského paláce, jehož stáří odhadují zhruba na tisíc let. Je součástí většího komplexu, který disponuje i dvěma místnostmi, oltářem a velkou pecí. Navíc se jim podařilo odkrýt i část pohřebiště.

„Tohle je jen začátek naší práce. Právě odkrýváme jednu z největších budov. Doufáme, že práce bude dál pokračovat,“ uvedl Alfredo Barrera Rubio, jeden z předních archeologů. Dodal, že si myslí, že z toho bude často navštěvované turistické místo.

Archeolog navíc dodal, že o místních obyvatelích toho příliš neví. „Jedním z našich dalších cílů tak bude zjistit toho o kultuře Mayů a jejich architektuře co nejvíce,“ uvedl.

Nejen studium kultury, ale i ochrana památky nyní vědce trápí. Musí celý palác zabezpečit před vlivem počasí, aby nedošlo například k vyblednutí barev. Jednou z možností je podle nich ochrana využitím samotné vegetace. „To by znamenalo zalesnit okolí kolem paláce. Stromy by pak ochránily budovu před přímým slunečním svitem,“ dodala jedna z archeoložek.

Mayští obyvatelé

Palác je podle vědců z pozdně klasického období. Mayská civilizace ho podle nich využívala ve dvou obdobích, a to mezi lety 600 až 900 a 850 až 1050 našeho letopočtu.

Mayská civilizace vznikla několik tisíciletí před naším letopočtem. Její největší rozkvět se datuje k roku 800 našeho letopočtu, kdy žili na území dnešního Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. Proč jejich civilizace vyhynula, zatím vědci netuší.

Tagy: