Astronomové objevili prastaré hvězdy. Jejich stáří vás překvapí

Důkazy o těch vůbec nejstarších hvězdách, které se ve vesmíru objevily, zachytil radioteleskop v západní Austrálii. A kdy měly hvězdy vzniknout? Téměř „bezprostředně“ po velkém třesku.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Když píšeme „téměř bezprostředně po velkém třesku“, máme tím na mysli asi 180 milionů let po vzniku vesmíru. Lze tak říci, že první hvězdy tu byly už v době, kdy vesmír byl starý sotva dvě procenta svého současného věku! Podle odborníků měl velký třesk nastat zhruba před 13,8 miliardy let.

Nejstarší hvězdy nikdy nikdo neviděl, ale přesto o nich dnešní vědci vědí. Jak? Díky jejich ultrafialovému záření, které proměnilo vlastnosti plynového vodíku v okolí. Vodík začal pohlcovat rádiové vlny a ty zbyly jako dozvuky Velkého třesku.

Monitorovaná stanice Yuegong-1

Rekord pokořen: čínští dobrovolníci strávili na virtuální „měsíční základně“ 200 dní

Podle vědců z Arizonské státní univerzity jsou tyto hvězdy jiné než ty dnešní. Nejstarší hvězdy byly totiž tvořeny pouze čistým, prvotním plynem, vzniklým hned po velkém třesku.

Výzkum, který hledal nejstarší hvězdy ve vesmíru, využíval přístroj zvaný rádiový spektrometr, který se nachází na Murchisonově radioastronomické observatoři v západní Austrálii. Pozoruhodné závěry výzkumu publikovali vědci v časopise Nature.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!