AUDIO: Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí, řekl Palach v nemocnici, než zemřel

Smutné výročí. Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Z rozhovoru MUDr. Zdenky Kmuníčkové s Janem Palachem nahraného na magnetofon v nemocnici 17. ledna 1969 stále mrazí. Upálil se na protest proti začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy. Čest jeho památce vzdají lidé v pražském Karolinu, na Václavském náměstí a Olšanských hřbitovech.
Z Palachových slov mrazí

reklama

Jan Palach byl studentem historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK. Palach chtěl svým činem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem,“ popsal student důvody svého činu zdravotní sestře v nemocnici, kam ho převezli s těžkými popáleninami. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci v Praze 25. února 1969.

Tichou vzpomínku pořádá dopoledne Univerzita Karlova, jejímž studentem Palach byl. Představitelé akademické obce školy v čele s rektorem Tomášem Zimou položí v 10:00 věnec u pamětní desky Jana Palacha v Karolinu. Pro veřejnost bude vstup do Karolina k pamětní desce otevřen od 09:00 do 18:00.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a místopředseda horní komory Parlamentu Jiří Oberfalzer (oba ODS) si Palacha připomenou v 15:30 u pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce. Ten se nachází pod Národním muzeem na Václavském náměstí v místech, kde se dvacetiletý student Palach přesně před 51 lety polil benzínem a zapálil.

V horní části Václavského náměstí mohou také lidé uctít Palachovu památku od 17:30 na pietním setkání, které pořádá Klub angažovaných nestraníků ve spolupráci s politickými stranami ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Na akci promluví například historik Petr Blažek, poslankyně ODS Miroslava Němcová, předseda lidovců Marek Výborný, první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, místopředseda STAN Jan Farský a předseda Klubu angažovaných nestraníků František Laudát.

Členové vedení TOP 09, včetně předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové, si Palacha připomenou i ve 13:30 na Olšanských hřbitovech v Praze, kde je student pohřben.

 

 

Zdroj: iPrima/ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!