Austrálie v plamenech: Milion hektarů spálené půdy, čtyři mrtví a pes zachraňující koaly

Jih Austrálie pustoší poslední týdny silné stepní požáry, které souvisí s rostoucími teplotami, silným větrem a nejhorším suchem za poslední desetiletí. Ačkoliv léto ještě nezačalo, rostou obavy, že se podmínky ještě zhorší. Se záchranou ohrožených medvídků koala pomáhají v ohněm postižených oblastech i speciálně vycvičení psi.
Požáry v Austrálii a záchrana medvídka koaly (zdroj: CNN)

reklama

Kvůli katastrofickým požárům, které ohrožuj sedm krajů Jižní Austrálie, bylo v nejsušším australském státě ve středu uzavřeno přes sto škol, uvedla CNN. „Všechny požáry, které se objeví, bude extrémně těžké kontrolovat a domy nejsou postaveny tak, aby jim v těchto podmínkách odolaly,“ uvedl tamní meteorolog Adam Morgan.

Vyhlášen nejvyšší katastrofický stupeň

Ačkoliv ještě australské léto ani oficiálně nezačalo (začne až 1. prosince), síla větru a očekávané rekordní podmínky během dneška by mohly nebezpečnou situaci ještě zhoršit. Požární varování bylo již v Jižní Austrálii zvýšeno na nejvyšší katastrofický stupeň.

V hlavním městě Adelaide, které má listopadový teplotní rekord 42,7 °C z roku 1962, jsou předpovědi na 42 °C. Listopadová teplotní maxima již byla překonána v Nullarboru, kde bylo naměřeno 46,6 °C, a v Keithu, kde zaznamenali 43,5 °C. Kvůli vysokému riziku požárů byla přerušena dodávka elektřiny více než 10 tisícům lidí na jihu země v Port Lincoln a na poloostrově Lower Eyre.

Čtyři oběti a milion hektarů zpustošené půdy

V Novém Jižním Walesu, který je domovem téměř 8 milionů lidí, již ohně zničily třikrát více půdy než během celé požární sezóny v minulém roce. Více než 1300 hasičů pokračuje v boji proti plamenům, které minulý měsíc zpustošily státy Queensland a Nový Jižní Wales.

Austrálii sužují rozsáhlé požáry

Austrálii sužují mohutné požáry. Sydney čelí katastrofě, kouř je až na Novém Zélandu

Požáry, které v posledních týdnech zdevastovaly zhruba milion hektarů zemědělské půdy a křovisek na východním pobřeží, si vyžádaly i čtyři oběti a zlikvidovaly stovky domovů.

Koaly a kunovce pomáhá zachraňovat pes

Silné požáry jsou obrovskou hrozbou také pro jednoho z nejznámějších australských endemitů – populaci medvídků koala (psali jsme také na Primamazlicek.cz). Úřady se obávají, že až 350 vačnatců mohlo zahynout.

Do jejich hledání a záchrany tak byl netradičně zapojen i speciálně vycvičený kříženec australského honáckého psa. Pes je vycvičen k hledání jak koal, tak kunovců, což jsou malí australští vačnatci. Na tlapkách má pes speciální ochranné ponožky, které mu umožňují prohledávat oblasti poškozené ohněm.

Při hledání ohrožených koal pomáhá záchranářům i tento čtyřnohý hrdina
Autor: CNN/Nine News Při hledání ohrožených koal pomáhá záchranářům i tento čtyřnohý hrdina

„Je to první rok, kdy jsme zapojeni do požárů,“ uvedl pro agenturu Reuters ekolog a psův vychovatel Romane Cristescu. „Je to trochu nebezpečnější, než to, co běžně děláme.“ Zajímavostí je, že zmíněný „obsedantně kompulsivní“ pes byl jako štěně opuštěn. A nyní je z něj skoro hrdina.

reklama

reklama