Austrálie zvažuje po vzoru USA přesun ambasády do Jeruzaléma

Austrálie uvažuje o přesunu ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tento krok navazuje na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v loňském roce uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O návrhu australského premiéra informoval server stanice BBC.
Jeruzalém
Jeruzalém
Pixabay

reklama

Stejný postup jako Donald Trump zvažuje i Australský premiér Scott Morrison. Chce uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam z Tel Avivu australské velvyslanectví. Premiér Morrison vyznává názor, že jediné řešení izraelsko-palestinckého konfliktu je rozdělení na dva samostatné státy. „Jsme odhodláni k řešení rozdělení na dva státy,“ řekl Morrison novinářům. Dodal, že před svým rozhodnutím se poradí se svým kabinetem i jinými státy. Na vyjádření Morrisona reagoval Izraelský premiér Benjamin Netanyahu, který tuto myšlenku podpořil.

Morrisonovi političtí oponenti naopak uvedli, že australský premiér jedná pouze ve snaze získat hlasy do nadcházejících voleb. Jeho předchůdce Malcolm Turnbull pak vyloučil možnost, že by Austrálie v otázce Jeruzaléma následovala USA. Vedoucí senátu labouristické opozice Penny Wongová uvedla, že Morrison hraje nebezpečné a podvodné slovní hry v otázce australské zahraniční politiky. „Morrison je připraven říct cokoliv, pokud díky tomu získá ještě několik hlasů. I za cenu národního zájmu Austrálie,“ dodala Wongová.

Autor: Veronika Mašková

reklama

reklama