Austrálii sužují mohutné požáry. Sydney čelí katastrofě, kouř je až na Novém Zélandu

Každé léto se Austrálie potýká s požáry. Ty letošní jsou ale mimořádně ničivé. Stát Nový Jižní Wales dnes vyhlásil stav ohrožení, okolí Sydney hrozí podle hasičů dokonce katastrofa.
Požáry decimují východ Austrálie (zdroj: AP)

reklama

Silný vítr, vysoké teploty, ale také předcházející suchá a teplá zima. To jsou podle odborníků důvody současných mimořádně ničivých požárů v Austrálii. Nejvážnější situace je ve státě Nový Jižní Wales, kde si plameny od pátku vyžádaly už tři mrtvé. Požár pohltil přes 150 domů a zasáhl okolo 10 tisíc kilometrů čtverečních.

Mohutné požáry v Austrálii pohledem hasičů (zdroj: AP)
Mohutné požáry v Austrálii pohledem hasičů (zdroj: AP)

I proto se vláda státu na východě Austrálie rozhodla vyhlásit týdenní stav nouze. V ohrožení je 4,5 milionové Sydney i jeho okolí. Hasiči varují před katastrofou. „Domy, které jsou navrženy a postaveny tak, aby odolaly lesním požárům, nevydrží při katastrofických podmínkách. Katastrofické podmínky jsou tam, kde umírají lidé. Ta rizika jsou absolutně reálná,“ varoval podle CNN vedoucí místních hasičů Shane Fitzsimmons.

V pondělí zaznamenali hasiči v Novém Jižním Walesu na 70 požárů. V úterý zůstanou zavřeny stovky škol. Platí také přísný zákaz rozdělávání ohňů v přírodě nebo provozování aktivit, které mohou vést ke vzniku požáru, jako například sváření či broušení. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve výši 2 200 australských dolarů (téměř 35 tisíc korun). S plameny se potýká také sousední Queensland, kde hasiči v pondělí evidovali okolo 50 požárů.

Veterináři mají plné ruce práce s ošetřováním popálených koal (zdroj: AP)
Veterináři mají plné ruce práce s ošetřováním popálených koal (zdroj: AP)

Rozsáhlé požáry neohrožují jen lidi. Podle odhadů oheň zabil nejméně 350 koal, desítky dalších museli ošetřit ochránci zvířat. O vážnosti situace svědčí také satelitní záběry, podle kterých se kouř z požárů dostal tisíce kilometrů od australského pobřeží a doputoval až na Nový Zéland.

reklama

reklama