Australská pravicová politička pobouřila Senát. Na zasedání přišla v burce

Svérázný protest australské političky
Svérázný protest australské političky
BBC

reklama

Svérázný způsob protestu zvolila předsedkyně australské pravicové strany One Nation (Jeden národ) Pauline Hansonová. Ta šokovala Senát, když na zasedání dorazila oděna v burce. Nelíbí se jí totiž, že oděv zakrývající celý obličej i tělo není na území Austrálie zakázaný.

Když na půdu Senátu vstoupila zcela zahalená postava, většina přítomných jen vytřeštila oči. Bystřejším zákonodárcům rychle došlo, kdo se asi pod muslimským ženským oděvem skrývá. „Jsem velice ráda, že si to můžu sundat, protože tohle na půdu parlamentu nepatří,“ prohlásila 63letá Hansonová bezprostředně poté, co si muslimský oděv přetáhla přes hlavu.

„V souvislosti s terorismem jsme zmařili 13 útoků. Tři proběhly úspěšně a Australany to stálo životy… V rámci bezpečnosti tohoto národa, zakážete nošení burky v Austrálii?“ ptala se Hansonová. Podle queensladské senátorky je burka zároveň také překážkou k začlenění muslimů, ponižuje ženy a v moderní západní společnosti prostě nemá místo.

 

Slova se následně chopil australský ministr spravedlnosti George Brandis, kterému se vystoupení Hansonové evidentně příliš nezamlouvalo. Senátorku obvinil, že riskuje znepřátelení zhruba 500 tisíců Australanů, kteří vyznávají islám. „Zesměšnit tuto komunitu, zahnat ji do kouta a vysmívat se náboženskému oblečení je děsivá věc. Chtěl bych Vás požádat, abyste si uvědomila, co jste právě provedla,“ pronášel Brandis emotivně a dodal: „Ne, senátorko Hansonová, burku nezakážeme.“

Pauline Hansonová je už od počátku svého zvolení do parlamentu v roce 1996 známá svými ostrými výroky. Už před 11 lety varovala Austrálii před „nebezpečím záplavy Asiaty“. Minulý rok zase prohlásila, že Austrálii „zaplavují muslimové“. Když pak byla vyzvána k omluvě, odmítla. Vášně vzbudila také o několik měsíců později, když prohlásila, že by děti postižené autismem měli být v rámci vzdělávání umístěni do speciálních tříd.

 

Autor: Alexandr Božilov, Pavlína Švarcová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!