Australské město ovládlo hejno netopýrů, je jich tam více než místních obyvatel

Obří netopýří hejno doslova obsadilo malé australské město Ingham. Místní si stěžují na hluk, někteří se bojí nemocí, které by mohla zvířata přenést na člověka. Podle tamního zákona jsou však netopýři chráněni a nemohou být likvidováni.
ilustrační foto: netopýr
ilustrační foto: netopýr
foto: pixabay.com

reklama

Stovky tisíc netopýrů zahalily nebe v malém australském městě Ingham ve státě Queensland. Mají tak několikanásobnou početní převahu nad obyvateli, kterých je tam pouze 4300.

Místní nejsou ze situace nadšení. Stěžují si na vzniklý chaos, špínu, hluk a pach. Rozlíceně požadují po vedení města, aby situaci vyřešilo. Jeden z obyvatel situaci označil za „netopýří tornádo“.

Obří netopýří kolonie se usadila v místní botanické zahradě a ve stromech, které stojí poblíž základní školy a školky. Někteří obyvatelé ale zvažují, že nebudou své děti posílat do školy do té doby, než se celá věc vyřeší.

Hlavní část netopýří kolonie hnízdí poblíž nemocnic, což donutilo záchranné helikoptéry přistávat jinde kvůli tomu, aby se nestřetly se zvířaty, informuje RTE.

Počet netopýrů navíc nejspíš stoupá. „Přijde mi to, jako kdyby byli v Inghamu všichni netopýři z Austrálie,“ cituje server Newsweek slova starosty nedalekého australského ostrova Raymona Jayo.

Místním se nelíbí neustálý hluk, který netopýři vydávají, spolu s pachem. Někteří se také bojí, že mohou zvířata přenést různé nemoci.

Australští netopýři doopravdy mohou přenášet nemoci, například tzv. „australský netopýří lyssavirus“ (ABL), skrze škrábance a kousance. Podle webu Newsweek je však takové riziko nízké.

Nemoc se podobá klasické vzteklině, na kterou v Austrálii už historicky zemřeli tři lidé. Stejně jako vzteklinu, tak ani ABL nelze vyléčit, jakmile se objeví symptomy. Lze ale zastavit její šíření intenzivním omýváním rány spolu s medikací.

Problémem, který se však v australském městečku naskýtá, je skutečnost, že jsou netopýři podle zákona státu Queensland chráněnou zvěří. Je tedy zakázáno je likvidovat. Existují také metody, jak je vyhnat z města ven, aniž by přišli o život - například vylákat je pryč kouřem, světlem a hlukem.

Zákon ale neumožňuje tyto techniky využívat, pokud mají netopýři mláďata. „Jsou to čtyři různé druhy netopýrů a jelikož mají mláďata v odlišnou dobu, stěží najdeme příležitost, kdy s nimi můžeme interagovat a pokusit se je vyhnat,“ řekl starosta Jayo.

reklama

reklama