Australské noviny začernily titulní stránky. Bojují proti cenzuře a zadržování informací vládou

Přední australské noviny dnes vyšly se začerněným textem na titulních stránkách, což má být součást jednotné kampaně vyzývající konzervativní vládu k lepší ochraně svobody tisku. Informovala o tom agentura DPA.
Australské noviny bojují proti cenzuře a zadržování informací
Australské noviny bojují proti cenzuře a zadržování informací
@AlisonBarnes25 / Twitter

reklama

Titulní stránky řady australských novin zobrazují absolutně začerněný údajně vládní dokument s červeným razítkem „tajné“, který poukazuje na úroveň cenzury a zadržování informací a je součástí mediální kampaně požadující změnu zákonů, které kriminalizují novinařinu a takzvaný „whistleblowing“ (vynášení i utajovaných informací ve veřejném zájmu; informátorství).

 

Kampaň „Vaše právo vědět“ za právo na informace

Například noviny The Sydney Morning Herald volají po „významné vládní reformě, která zastaví potlačování informací“, zatímco jiné noviny, The Australian, poukazují na „soustavný útok na práva novinářů“.

John Pilger při proslovu na podporu Juliana Assange

Buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle. Chtějí nás vyděsit k mlčenlivosti. Uznávaný novinář ke kauze „Assange a WikiLeaks“

Devatenáct mediálních organizací a novinářských unií spojilo síly v rámci kampaně „Vaše právo vědět“ po červnovém brutálním vládním zásahu v redakci veřejného média a v domech reportérů za účelem hledání uniklých vládních dokumentů.

Kampaň požaduje šest klíčových právních změn včetně práva napadnout povolení k prohlídce a režim omezení, které dokumenty mohou být označeny za „tajné“.

Zakrývaní skandálů, ukrývání nebo omezování informací

Mediální skupiny v pondělí varovaly před zvrhlými zákony, které umožňují vládě a byrokratům zakrývat skandály a skrývat nebo omezovat informace. Mediální „koalice“ uvedla, že za posledních dvacet let bylo zavedeno přes šedesát nových zákonů, které efektivně kriminalizují žurnalistiku a penalizují whistleblowing.

„Austrálii hrozí, že se stane nejtajnůstkářštější demokracií na světě,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel národní stanice ABC David Anderson.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!