Australský arcibiskup kryl sexuální zneužívání dětí

Australský soud uznal vinným arcibiskupa Philipa Wilsona, který měl v sedmdesátých letech krýt případy sexuálního zneužívání. Wilsonovi hrozí až dva roky vězení. Jedná se o nejstaršího představitele katolické církve, který byl dosud obviněn a odsouzen za trestný čin. Informace přinesl server BBC.
Philip Wilson
Philip Wilson
Twitter/Luis F Sanchez R ‏

reklama

Sedmašedesátiletý Philip Wilson podle soudu záměrně neoznámil policii, že v sedmdesátých letech minulého století katolický kněz James Fletcher sexuálně zneužil nejméně čtyři ministranty.

Sám Wilson, který trpí počátečním stádiem Alzeheimerovy nemoci, u soudu tvrdil, že si nepamatuje na nikoho, kdo by se mu svěřil s tím, že ho Fletcher sexuálně zneužil.

Jeho slova ale přímo před soudem vyvrátil jeden ze zneužívaných chlapců, který prohlásil, že poté, co se svěřil Wilsonovi, nesetkal se s pochopením. „Lžeš“, měl odpovědět Wilson chlapci. „Za trest musíš desetkrát odříkat Zdrávas Maria“, uvedl chlapec před australským soudem.

„Věřím, že rozhodnutí soudu pomůže odhalit lži a pokrytectví církve, která zneužívá svou moc a důvěru společnosti,“ uvedl bývalý ministrant Peter Creigh, který se měl Wilsonovi také svěřit se sexuálním zneužíváním.

Sedmašedesátiletý arcibiskup je z rozhodnutí australského soudu zklamaný a proti verdiktu se odvolá. Pokud bude opravdu odsouzen, stane se nejstarším představitelem katolické církve, který se kdy dostal za mříže.

Zmíněný katolický kněz James Fletcher se za své činy dostal do vězení. Byl odsouzen na osm let, ale po jednom roce (v roce 2006) ve věznici zemřel.

reklama

reklama