Australský soud odložil odvolání nejvýše postaveného církevního představitele odsouzeného za sexuální zneužívání dětí

Australský nejvyšší soud ve čtvrtek odložil rozsudek v případě odvolání kardinála George Pella proti svému odsouzení na šest let za zneužívání dětí. Rozhodnutí by podle očekávání mělo přijít až za několik měsíců, informovala agentura AFP.
Australský kardinál George Pell
Australský kardinál George Pell
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Po dvou dnech trvajících silných právních argumentacích soud odložil odvolání osmasedmdesátiletého bývalého vatikánského pokladníka, který se pokouší o zrušení šestiletého trestu, který si odpykává za sexuální napadení dvou třináctiletých chlapců z pěveckého sboru v devadesátých letech minulého století.

Nejvýše postavený církevní hodnostář usvědčený ze zločinu na dětech

George Pell, který svého času dokonce pomáhal volit papeže, je nejvýše postaveným představitelem katolické církve, který byl usvědčen za sexuální trestný čin páchaný na dětech. Během dvoudenního slyšení nebyl přítomen a zůstával za mřížemi, zatímco sedm předních australských soudců zvažovalo jeho osud.

Podle jednoho z oficiálních představitelů soudu obvykle v případě odložení trvá rozsudek mezi třemi až šesti měsíci.

Emeritní papež Benedikt XVI. a současný papež František

Souboj papežů? Bývalý papež Benedikt v nové knize varuje před rozvolněním kněžského celibátu

Pell byl v minulém roce odsouzen za to, že sexuálně zneužil dva tehdy třináctileté chlapce po nedělní mši v sakristii katedrály v australském Melbourne. Měl se podle ČTK před chlapci vysvléct, osahávat je, masturbovat před nimi a donutit je k orálnímu sexu. Celá událost měla podle jednoho ze zneužitých, kterému je dnes přes třicet let, trvat pět až šest minut. Druhá z obětí zemřela v roce 2014 na předávkování drogami.

Obhájce odsouzeného kněze nicméně zpochybňuje rozhodnutí soudu předchozí instance a odmítá tvrzení, že by měl kněz vůbec příležitost být pět až šest minut s chlapci po mši sám a mohl je obtěžovat.

George Pell byl dříve sesazen z vysokých církevních orgánů Vatikánu, nicméně v kněžství zatím setrvává.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!