Australský stát Victoria povolil eutanazii. Legalizaci předcházely desítky hodin jednání

Zásadní zlom v oblasti zdravotnictví má za sebou australský stát Victoria. Právě tam byla schválena legislativa, díky které nemocní pacienti budou mít možnost požádat o eutanazii. Druhý nejmenší australský stát je tak vůbec prvním, který asistované umírání na tomto kontinentě povolil.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Schválení kontroverzního zákona předcházelo více jak 100 hodin jednání poslanců. Zákon, který by měl začít platit od poloviny roku 2019, umožní pacientům, kteří jsou starší 18 let a zbývá jim pouze 6 měsíců života, požádat o smrtící lék.

„Jsem hrdý na to, že jsme svou energii vložili právě do tohoto procesu,“ řekl podle BBC premiér Daniel Andrews.

Sebevražda pistolí

Eutanazie: má člověk právo vzít si život?

Zákon má samozřejmě striktní pravidla. Mezi ty patří například předložení tří žádostí pro specializované lékaře, kteří rozhodnou, zda nemocný může o eutanazii požádat. K posouzení a schválení jednotlivých případů bude svolána speciální komise a nucení pacientů, aby ukončili svůj život, bude trestním činem. Pacient také musí ve státě Victoria žít minimálně 12 měsíců a mít zdravou mysl.

Debata o schválení asistovaného umírání zahrnovala jedno zasedání, které trvalo 26 hodin a druhé, které se protáhlo dokonce na 28 hodin. Návrh zákona byl definitivně ratifikován ve středu.

Victoria se tak zařadila po bok Belgie, Lucemburska, Nizozemska, Švýcarska a několika málo států USA, kde je povolena eutanazie na žádost nemocného. V přibližně deseti dalších zemích, včetně například Německa, je pak legální takzvaná pasivní eutanazie, tedy přerušení léčby udržující pacienta naživu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!