Auta v polopřevodu: Zbývají hodiny. Pojišťovny slibují, že povinné ručení uznají

Dosud vše nasvědčovalo tomu, že majitelům aut v polopřevodu, kteří registraci nedokončí do konce června 2015, zanikne i povinné ručení. Pojišťovny to ale teď dementovaly a tvrdí, že se k řidičům nebudou obracet zády. Hrozí ale sankcemi...
Na dokončení registrace zbývají už jen hodiny...
Na dokončení registrace zbývají už jen hodiny...
thinkstock.com

reklama

 

Už zítra je poslední den na dokončení registrace auta v takzvaném polopřevodu, tedy takového, na jehož malém a velkém techničáku je uveden jiný vlastník. Vozy majitelů, kteří převod nedokončí, budou automaticky vyřazeny z evidence a auta se stanou podle vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka "technicky nezpůsobilé". Nebudou smět vůbec na silnici - pokud vyjedou, poruší zákon. Řada vlastníků aut v polopřevodu ale nechala vše na poslední chvíli. Úředníky na registru vozidel dnes atakovali řidiči, kteří chtěli registraci dokončit a někteří z nich se na řadu ani nedostali. K vyřazení je téměř sedm set tisíc aut, z toho jich je v provozu ještě přes třicet tisíc. Ani po půlroční mediální masáži ale o povinnosti stále hodně lidí neví. "My jsme obeslali své klienty pomocí sms a emailu a byli jsme překvapeni. Mnoho lidí nám děkovalo, že o tom vůbec nevěděli," říká mluvčí sítě autobazarů Pavel Foltýn.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Slevy až 25 % z běžných cen, právní servis ke smlouvě zdarma. Najděte nejvýhodnější povinné ručení online na Prima Rádci.

Zbývají hodiny - úterní úřední

Ještě jste nestihli registraci dokončit? Není jiná cesta, než ta na příslušný úřad obce s rozšířenou působností ve vašem bydlišti (bydlišti provozovatele auta) a tam požádat alespoň o doklad přihlášení vozu. K dokončení registrace potřebujete:

  • občanku nebo jiný doklad totožnosti
  • doklady k vozidlu (technický průkaz + osvědčení o registraci vozidla)
  • doklad o pojištění
  • protokol o evidenční kontrole, která by neměla být starší 14 dnů
  • doklad o platné technické prohlídce

Od předchozího vlastníka nepotřebujete žádný podpis. To, že se vás povinnost dokončení registrace týká, zjistíte snadno: Na malém techničáku musí být uvedeno vaše jméno, pokud je tam ještě jméno předchozího majitele, je vaše auto v polopřevodu. Administrativní stav auta můžete zkontrolovat také na webu Ministerstva dopravy www.dokonceteregistraci.cz. 

Aplikace - Plánování trasy

Na dovolenou autem (a s mobilem): Víme, jak nebloudit i zjistit, kde jsou kolony

Hodiny čekání...

Zítra zcela určitě počítejte s frontou, pokud jste se neobjednali například přes internet už před několika dny. Teď vám ve většině případů ani internet nepomůže. "V posledních čtrnácti dnech přišlo přihlásit auto třicet tisíc lidí, takové číslo jsme neměli ani za celý duben a květen dohromady," řekl reportérovi Zpráv FTV Prima Liboru Tampierovi vedoucí registru dopravy v Liberci Jaroslav Nedoma. Počínaje červencem bude u aut, u nichž nikdo alespoň nepožádá o dokončení registrace do konce června, vyznačen v registru administrativní zánik. Povinnost dokončit převod do zítřka platí i pro ty majitele aut, kteří mají vozidlo dočasně vyřazené z provozu (s doklady v depozitu).

Prodat auto zvládnete i sami...

Smlouva o prodeji auta? Tady vše vyřešíte během několika minut

Cena za převod?

Za přihlášení auta zaplatíte 800 korun. Pokud se ale bude týkat staršího auta, které bude poprvé registrováno v ČR v případě dovezeného auta, respektive přeregistrováno na nového majitele po 1. lednu 2009 (kdy začal platit zákon), zaplatíte ještě ekologickou daň, která se pohybuje od 3 do 10 tisíc korun v závislosti na stáří auta. Podrobně o částkách v článku:

Ekologická daň se platí od roku 2009

Ekologická daň: Bude vyšší, a také za auta 10 let stará?! Na kolik vyjde teď?

Co s vozy, které nedokončí registraci?

Jakmile budou vozy vymazány s registru vozidel, nesmí na silnici, i přesto, že budou mít například platnou technickou kontrolu. Taková auta musejí jejich majitelé odstavit mimo veřejné komunikace nebo je nechat ekologicky zlikvidovat. Dá se ale předpokládat, že i tak na silnice taková auta vyjedou. Pak hrozí pokuty za provoz nepřihlášeného auta i odebrání řidičáku na půl roku.

Když se stane nehoda...

Pokud ale způsobíte nehodu a řádně na auto platíte povinné ručení, pojišťovny, respektive alespoň ty velké, prý případné škody při nehodě z pojistky uhradí tak, jako u ostatních vozů. Donedávna přitom tvrdily, že pojištění automaticky zanikne, nebude-li auto administrativně existovat. V praxi to ale nakonec bude zřejmě jinak. "Jde o dohodu všech členů České kanceláře pojistitelů. Je ve veřejném zájmu, aby osoby poškozené provozem takových vozidel, která zanikla pouze z tohoto důvodu, nebyly v horším postavení než ostatní poškození," sdělilo ČTK ministerstvo financí. Například Allianz uvedla k problému následující: "Jestliže stále platí povinné ručení a se svým vozidlem i nadále jezdí, mohou s ním logicky způsobit škodu. Ochranný štít povinného ručení se jim proto Allianz rozhodla zachovat i nadále, aniž by je jakkoliv sankcionovala," uvedl ředitel likvidace Allianz Tomáš Klofát.

Česká pojišťovna ale dodává: "Faktem zůstává, že vozidlo bez registrace do silničního provozu nepatří. Na řidiče bychom tedy chtěli apelovat, aby si záležitosti týkající se registrace jejich vozidel dali včas do pořádku," dodala mluvčí ČP Ivana Buriánková. Na to upozornila i Kooperativa. "Pro poškozeného se v takovém případě nic nezmění. To znamená, že pokud mu škodu způsobí viník, jehož vozidlo v polopřevodu bylo na konci června vyřazeno z evidence, vyplatíme mu plné pojistné plnění, které mu náleží. Nicméně provozovatel vozidla, které nemá na silnici co dělat, se v případě způsobené škody vystavuje možným sankcím ze strany pojišťovny," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

 

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

Seriál o financích - 13. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, správné nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 

Proč se změnil zákon?

Často docházelo k tomu, že autobazar koupil auto, ale řádně ho na sebe nepřihlásil, což vytvářelo prostor pro machinace. Teď by se měla zlepšit evidence stavu vozidla (zejména počtu najetých kilometrů) ve chvíli, kdy bylo auto převzato a dál prodáváno. A to právě hlavně u autobazarů. Při registraci auta už od letošního ledna není možné, aby někdo auto odhlásil, aniž by nový vlastník vozidlo zároveň nezaregistroval na sebe. Na celý proces je pak 10 dnů.  

Reportáž - Přetáčení tachometrů

Šokující závěry kontrol autobazarů. O kolik se přetáčejí tachometry? (REPORTÁŽ)

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

V článku využity informace ČTK

reklama

reklama