Autoklub vrací ministerstvu školství dotaci na neexistující mistrovství Evropy

Téměř milionová dotace na sporný automobilový závod v Mostě putuje zpátky k ministerstvu školství, které ji vyplatilo. Už v červenci jsme vás informovali o tom, že avizované mistrovství Evropy cestovních vozů ve skutečnosti žádným mistrovstvím Evropy není. Po odvysílání naší reportáže ministerstvo zahájilo řízení o odnětí dotace.
12. 9. 2017 ZPRÁVY: AUTOKLUB VRACÍ DOTACI NA NEEXISTUJÍCÍ MISTROVSTVÍ EVROPY
12. 9. 2017 ZPRÁVY: AUTOKLUB VRACÍ DOTACI NA NEEXISTUJÍCÍ MISTROVSTVÍ EVROPY

reklama

Evropský pohár, anebo mistrovství Evropy. Podle pořadatele v tom není velký rozdíl. Jenže mistrovství Evropy má jako daleko významnější akce větší šanci na státní peníze. Autoklub jako zprostředkovatel žádosti o dotaci akci prezentoval jako mistrovství. Prý se s povýšením závodu počítalo dopředu.

„V době podání dotace nikdo nevěděl, že to zůstane evropským pohárem a všichni byli přesvědčeni, že to bude mistrovství Evropy,“ vysvětloval pro televizi Prima prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Ministerstvo tak podpořilo neschválenou akci. Mezinárodní asociace ale změnu zamítla a pohár zůstal pohárem. Ministerstvu to prý Autoklub nahlásil až poté, co jsme na začátku července na problém upozornili.

„Písemně jsme tu informaci dostali začátkem července, Myslím, že to bylo druhý týden v červenci. Bylo to po svátcích,“ uvedl náměstek pro sport Karel Kovář.

Autoklub ČR
Autor: FTV Prima Autoklub ČR

Autoklub ale tvrdí, že ministerstvo informoval už v lednu a poukazuje na květnový zásah, při kterém policie odvezla část dokumentů. Jenže to by si na ministerstvu dopisu museli nevšimnout pět měsíců. Zmatku nevěří poslanec Martin Kolovratník (ANO), který se ve věci obrátil na ministra. „Je jasné, že kdyby toto téma nikdo neotevřel, tak Autoklub ČR získal 900 000 z veřejných zdrojů z peněz nás všech občanů na neexistující akci,“ říká Kolovratník.

Otázkou tak je, zda šlo o pokus o neoprávněné čerpání peněz, nebo situaci způsobil zmatek na ministerstvu? Fakt je, že s dotací pořadatel ještě v červenci počítal. „My jsme jí na základě toho, že se objevily nějaké články v médiích, tak jsme jí od ministerstva školství vůbec nedostali,“ tvrdí mluvčí mosteckého aerodromu Jan Foukal.

Evropský pohár tak skutečně není mistrovství Evropy. Pořadatel závodu situaci vyřešil tím, že promotéra požádal o slevu. 

reklama

reklama