Automobilka postaví vlastní město pro 2000 lidí. Chce v něm testovat futuristická robotická auta

Japonský automobilový výrobce Toyota oznámil, že v zemi vycházejícího slunce vybuduje své vlastní modelové městečko se dvěma tisíci obyvatel, které automobilce pomůže testovat futuristické technologie, jako jsou například robotická auta. Informovala o tom agentura DPA.
Toyota postaví vlastní město
Toyota postaví vlastní město
AP news

reklama

V jednom z možná nejambicióznějších oznámení letošního největšího světového veletrhu spotřební elektroniky CES, který se od roku 1967 pořádá v americkém Las Vegas, japonský výrobce uvedl, že plánuje testovací město vybudovat na úpatí hory Fudži. Tam chce zkoušet nové technologie jako autonomní (bezpilotní) řízení a další dopravní alternativy v reálném prostředí.

Přestavba nepoužívané továrny začne příští rok

Za tímto účelem chce automobilka přestavět již nepoužívanou vlastní továrnu blízko hory Fudži, uvedl na veletrhu šéf společnosti Akio Toyoda.

Začátek budování města Woven City je naplánován na příští rok. Město pak bude domovem pro zhruba dva tisíce lidí, mezi nimiž budou zaměstnanci Toyoty a jejich rodiny, stejně jako výzkumní pracovníci nebo lidé v důchodu.

Podle společnosti by se město mělo rozkládat na ploše sedmdesáti hektarů a pro naplánování města byl najat známý dánský architekt Bjarke Ingels. Velká část městské infrastruktury, například palivové články na výrobu energetické produkce, budou umístěny pod zemí.

Ilustrační foto: tunel pro autonomní vozidla

Elon Musk dokončuje tunel pro autonomní vozidla v Las Vegas. Slibuje si od něj revoluci v dopravě

V hlavní roli bezpilotní vozidla, do odvětví se tlačí noví hráči

Ústřední roli v novém uměle vybudovaném městě pak budou hrát autonomní víceúčelová vozidla Toyoty, která mohou být použita jak pro přepravu lidí, tak pro mobilní obchody nebo kanceláře.

Hned na začátku veletrhu CES se rovněž ukázalo, že plány v oblasti robotických automobilů budoucnosti začnou nabývat reálných obrysů, o čemž svědčí fakt, že do tohoto technologického odvětví vstupují stále noví hráči.

Například technologická společnost Qualcomm, zaměřující se na bezdrátová telekomunikační zařízení a výrobu čipů do chytrých zařízení, oznámila, že očekává první automobily se systémy Qualcomm na cestách v roce 2023. Na trh chce výrazněji proniknout také čínský specialista na drony DJI, a to s laserovými radary výrazně levnějšími než kdy dříve, které robotické automobily skenují své okolí.

reklama

reklama