Až milion uhynulých ryb v Austrálii. Vláda bude uměle provzdušňovat toky

Australská vláda tento týden oznámila, že plánuje uměle pumpovat kyslík do jezer a řek v jednom z australských států. Plánovaný krok přichází poté, co kvůli vlnám horka uhynuly stovky tisíc ryb, informovala agentura Reuters.
Uhynulé ryby v Austrálii
Uhynulé ryby v Austrálii
Reprofoto: AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Až milion mrtvých ryb bylo minulý týden objeveno v řece Darling v západoaoustralském státě Nový jižní Wales. Dalších 1800 tlejících ryb bylo podle vlády nalezeno v jezeře Hume na jihu státu.

Šestnáct provzdušňovačů

Ministr Niall Blair, který má na starosti lokální vodohospodářství, uvedl, že úřady zakoupily šestnáct bateriemi poháněných provzdušňovačů a umístily je na nejrůznějších suchem ovlivněných vodních cestách.

Podle Blaira nic nezastaví současný úhyn ryb, dokud se vodní toky a úrovně hladin vod v přehradách nedostanou do normálu. „Děláme všechno, co můžeme, abychom omezili škody,“ uvedl.

Zákaz plastových sáčků v Austrálii se vyplatil.

Austrálie snížila spotřebu plastových sáčků o 80 % za 3 měsíce. Jak to udělala?

Důvodem sucho i nadměrné využití vody k zavlažování

Blair také odmítá kritiku vlády, která měla údajně povolit v rámci zavlažování vyčerpat nadměrné množství vody z hlavního australského říčního systému, Murray-Darlingovy pánve, která se rozkládá na čtyřech australských státech a odkud pochází třetina produkce tamních potravin.

Podle experta z Australské národní univerzity Daniela Connella využití vody na zavlažování přispělo ke špatné kvalitě vody v řekách stejně jako samotné sucho, které tuto část Austrálie sužuje.

„Masivním snížením množství vody v systému způsobíte oteplení vody, která je pak mnohem příznivější pro množení nežádoucích vodních řas,“ dodal Connell.

Reklama
Reklama