Až polovina mužů do 50 let trpí erektilní dysfunkcí. Patříte mezi ně? Může vám hrozit infarkt, mrtvice či demence

Až polovina mužů do padesáti let trpí podle nového výzkumu erektilní dysfunkcí. Vědci udávají, že míra impotence se za posledních pětadvacet let více než zdvojnásobila, uvedl britský server The Mirror. Tento problém může být způsoben jinými životu nebezpečnými onemocněními.
Ilustrační foto: smutný muž
Ilustrační foto: smutný muž

reklama

Pro mnohé ponižující problém se stává u mužů do padesáti let znepokojivě běžný. Na druhé straně však jeho včasné řešení může mnohým zachránit nebo prodloužit život tím, že coby sekundární problém pomůže u řady mužů odhalit primární příčinu. Ta by mohla vést k infarktu, mrtvici nebo jiné formě předčasného úmrtí.

Varovné znamení jiného zdravotního problému

Erektilní dysfunkce (přetrvávající obtíže s dosahováním a udržením erekce) může být varovným znamením vysokého tlaku či cholesterolu, nebo dokonce diabetu. Důvodem problému může být rovněž zvětšená prostata, která vyvolává potíže s močením. Celosvětová studie impotence odkazuje také na zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a demence. U mužů s erektilní dysfunkcí je pravděpodobnost rozvinutí demence o 68 procent vyšší.

Erekce závisí na zdravém průtoku krve do penisu. Když je průtok krve tělem omezen, mohou se časem poškodit i jiné životně důležité orgány jako srdce nebo mozek. Včasné zjištění tohoto problému může pomoci zlepšit kvalitu života a předcházet vážnějším důsledkům – ať už změnou životního stylu, nebo v krajním případě prostřednictvím k tomu určených léků.

Tato erekce odolává erozi už pěkně dlouho - falický skalní útvar v národním parku Arches National Park

K čemu slouží mužům ranní erekce? Záhada stará jako lidstvo

Důraz na preventivní vyšetření

Autorka studie Anna Kesslerová, uroložka z King's College London, uvádí, že „vzhledem k citlivé povaze tématu by ošetřující lékaři měli zvažovat preventivní vyšetření erektilní dysfunkce u rizikových pacientů, protože oni sami takovou informaci nemusí poskytnout dobrovolně.“

Její tým shromáždil data z desítek studií, které zahrnují desítky tisíc účastníků napříč celým světem ve věkovém rozsahu od dospívání až po stáří. „Mladí muži pod čtyřicet let věku mají výjimečně vysokou prevalenci (obecné rozšíření; poznámka autora) erektilní dysfunkce,“ uvádí Kesslerová.

Zasaženo je až 50 procent mužů mladších padesáti let. Podle jedné studie provedené v Brazílii byla disfunkce běžnější u mužů od 18 do 25 let (35,6 %) než u těch ve věku od 26 do 40 let (30,7 %).

Ilustrační foto

I mužům tikají biologické hodiny. Otcovství v pozdějším věku přináší podle studie zvýšená rizika

V roce 2025 bude zasaženo přes tři sta milionu můžu

Celosvětově dosahovala prevalence až tří ze čtyř osob, přičemž nejvíce jsou ohroženi starší muži, uvádí BJU International. Míry prevalence erektilní dysfunkce pro jednotlivé světadíly jsou zmíněny následovně: Evropa 76,5 %, Asie 65 %, Afrika 53 %, Oceánie 49,4 %, Severní Amerika 46,3 % a Jižní Amerika 14 %.

Podle odhadů bude v roce 2025 až 322 milionů mužů po celém světě mít problémy s erektilní dysfunkcí, oproti 152 milionům v roce 1995.

Čím je erektilní dysfunkce způsobena?

Podle Kesslerové „nejde jednoduše jen o důsledek fyziologického stárnutí, ale také o symptom patologie, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, zbytnění prostaty a demence“, přičemž postiženi jsou i mladí muži.

Studie provedená začátkem letošního roku ve Velké Británii ukázala, že šest z deseti mladých Britů se vyhýbá sexu kvůli „obavám z výkonu“. Každý pátý „postižený“ se měl dle zjištění zcela vzdát své snahy. Jeden ze tří impotentních své partnerce či partnerovi problém nepřiznal a raději si vymýšlel výmluvy pro vyhýbání se sexu, mezi nimiž jsou nejčastější únava z práce nebo posilovny, cítění se špatně nebo přílišná opilost.

Rostoucí „sexuální krize“ je spojena rovněž se snadným přístupem k pornografii, která kromě vlastního upřednostnění vede také k nerealistickým očekáváním.

reklama

reklama