Babiš: Češi si mají sami rozhodovat o evropských penězích

Podle premiéra Andreje Babiše si mají v budoucnu Češi sami rozhodovat o tom, na jaké projekty půjdou evropské peníze, řekl to na společném setkání s dosluhujícím předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. „My stále bojujeme s tím, že nám chybí peníze na investice, a na druhé straně dostáváme stále ty peníze na měkké programy, které potom v průběhu toho období nejsme úplně schopni nahrazovat a dělá nám to problémy,“ zdůvodnil Babiš požadavek. 
Donald-Tusk-a-Andrej-Babiš-foto-youtube
Donald-Tusk-a-Andrej-Babiš-foto-youtube

reklama

Babiš s Tuskem jednali o prioritách EU

Oba státníci si mezi sebou vyměnili názory ohledně směru, kterým by se měla Evropská unie do budoucna ubírat. Český premiér v této věci zdůraznil, že pro ČR je prioritou schengenský prostor, bezpečnost, vnitřní trh, energetický trh, spolupráce mezi Evropskou radou a Evropskou komisí, migrace a dvojí kvalita potravin.

Tusk vyzdvihl českou „zdravou dávku skepticismu“

„Asi jsem ti to Andreji nikdy neřekl, ale byli jsme v Praze se ženou před čtyřiceti lety na svatební cestě. Strávili jsme dva bláznivé týdny kempováním na Strahově,“ poodhalil Tusk českému premiérovi svoji minulost a zároveň překvapil předstoupené novináře projevem v českém jazyce. Podle Tuska Češi vždy zavrhovali neautentičnost  „a vyznačovali se schopností sebeodstupu, moudrým smyslem pro humor a zdravou dávkou skepticismu“, takový přístup bychom dle něj neměli měnit, protože je „snad nejlepší odpovědí na populismus a radikalismus.“

Předseda Evropská rady také řekl, že Čeští myslitelé byli vždy zdrojem inspirace pro polský národ, jako svoji inspiraci potom uvedl humanistické poselství Tomáše Garrigue Masaryka, politické myšlenky Milana Kundery, spisovatele Bohumila Hrabala a osobnost Václava Havla.

EU chce ukázat jednotu

Politici se setkali jen den před summitem EU v Rumunsku, kde budou členové zemí osmadvacítky jednat o budoucnosti Evropské unie a kde zároveň chtějí ukázat, že unie je jednotná. Významný dokument v otázce směřování EU potom přestavuje Strategická agenda pro roky 2019 až 2024, kterou vypracovala Evropská komise v čele s Jean-Claude Junckerem. Součástí této agendy je hlavně projekt evropské obranné unie, investice do digitálních kapacit, zintenzivnění boje proti klimatickým změnám, energetická bezpečnost, prohlubování hospodářské a měnové unie, cenově dostupné bydlení a například dosažení sociálního začlenění a rovnosti.

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!