Babiš je až čtvrtý v aktuálním žebříčku 100 nejbohatších Čechů

Pořadí na špičce zůstává, ale jinak žebříček, který magazín Forbes vydává v ČR už poosmé, se otřásá v základech. Nejbohatší je Petr Kellner, Andrej Babiš se propadl a nastupují mladí a bohatí technologičtí byznysmeni.
ilustrační foto- časopis Forbes
ilustrační foto- časopis Forbes
Pixabay

reklama

Ročník 2019 čítá 100 pozic a souhrnné jmění podnikatelů, kteří se na něj propracovali, činí 1,2 bilionu korun. Petr Kellner meziročně zbohatnul o 40 miliard a jeho jmění Forbes odhaduje na 350 miliard korun. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš propadl z druhého místa na čtvrté, jeho jmění se proti loňsku snížilo o pět miliard - na 70 miliard korun. Odhad Babišova jmění tvoří podle Forbesu především holding Agrofert a Babiš v žebříčku druhým rokem klesá kvůli stále horším výsledkům. Babiš si pozici v podstatě vyměnil s realitním magnátem Radovanem Vítkem, který zbohatnul o 15 miliard, což ho vyneslo s majetkem za 75 miliard korun na druhé místo. Třetí je vlastník KKCG Karel Komárek. Žebříček nejbohatších Čechů zveřejnil Forbes na svém webu.

Petr Kellner může dál rozšířit svůj majetek i impérium. Už tento měsíc pro něj může být významný. Pravděpodobně rozhodne o uvedení svého nejcennějšího majetku, jímž je splátková skupina Home Credit, na burzu v Hongkongu a může se také vrátit jako majitel do TV Nova. To by přepsalo silové poměry na české mediální scéně. 

Zatímco na prvním místě se pořadí nezměnilo, někteří naopak z TOP 10 vypadli - například bývalý uhlobaron Zdeněk Bakala. Nahradil ho finančník Jiří Šmejc, který je minoritním podílníkem splátkové firmy Home Credit a vlastní chorvatskou sázkovou kancelář Super Sport.

Žebříček Forbesu se letos rozrostl o 20 nových jmen. Významnou část z nich tvoří byznysmeni, kteří začali z nuly a u zrodu jejich jmění stály moderní technologie. Patří mezi ně například devětatřicetiletý Martin Hájek, šéf a hlavní majitel společnosti Livesport, která poskytuje nejrychlejší sportovní výsledky nejen do mobilů po celém světě. Jeho jmění Forbes odhaduje na 8,5 miliardy korun a řadí ho na 24. příčku. Do žebříčku poprvé pronikl také zakladatel letenkového vyhledávače Kiwi.com Oliver Dlouhý s majetkem 1,5 miliardy korun, dále zakladatel české webhostingové a CDN služby Zdeněk Cendra (1,8 miliardy) nebo zakladatel srovnávače ePojištění.cz Jan Barta (1,5 miliardy).

Nejbohatší ženou v Česku je podle Forbesu Jitka Cechlová Komárková, která s majetkem v hodnotě 4,8 miliardy korun obsadila padesátou příčku. Většinu majetku v minulosti získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových. Druhou nejbohatší Češkou je zakladatelka společnosti SIKO koupelny Jaroslava Valová se třemi miliardami na 75. místě žebříčku a spolumajitelka dopravní společnosti ICOM transport Kateřina Kratochvílová na 76. místě.

 

zdroj: FORBES

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!