Babiš ve zdravotnictví krizi nevidí. Na konferenci se divil, proč některé nemocnice vlastní stát a jiné obce

Premiér Andrej Babiš na dnešní konferenci zaměřené na zdravotnictví 2020 vyzdvihl solidaritu českého zdravotnictví. Podle Babiše je náš systém unikátní, protože hradí zdravotní výdaje za seniory, mladé i nezaměstnané. Babiš odmítl, že by ve zdravotnictví byla krize a poukázal na to, že kvalita nemocnic se odvíjí od jejich ředitelů. Primátorovi Prahy Zděnku Hřibovi Babiš navrhl, aby Praha prodala nemocnici na Bulovce za 1 korunu. Premiér také zopakoval, že v rámci Národního investičního plánu chce vláda investovat dalších 73 miliard do zdravotnictví.
Premiér Andrej Babiš na konferenci k budoucnosti zdravotnictví
Premiér Andrej Babiš na konferenci k budoucnosti zdravotnictví
TV Prima

reklama

Babiš dnes na konferenci věnující se budoucnosti zdravotnictví odmítl slova, že by ve zdravotnictví byla jakákoliv krize. „Myslím si, že na tom nejsme špatně... Není žádná krize. Jednotliví členové krizového štábu měli krizi. Tam byl jeden ředitel nemocnice, ten má krizi, protože ji nemůže řídit,“ popsal jednání s krizovým štábem Babiš. Krizový štáb tvoří zástupci lékařů, odborů a dalších organizací. Štáb požaduje nové systémové řešení financování zdravotnictví. 

Výdaje na zdravotnictví k poměru HDP jsou podle Babiše dostatečné 

Podle zjištění ČSÚ vydává Česká republika nedostatečný podíl celkových výdajů do zdravotnictví v poměru k HDP. Mezi osmadvaceti státy EU je Česko až na 20. místě. V roce 2016 dosahovaly výdaje jen 7,14 procent k HDP. To je o čtyři procenta méně, než v Německu a o 2,5 procenta pod průměrem států EU. Podle Babiše jsou ale celkové výdaje na zdravotnictví v poměru k HDP v pořádku. „USA vydávají 15 procent HDP na zdravotnictví a mají 50 milionů nepojištěných pacientů,“ uvedl Babiš. Tento údaj však není přesný. V USA je podle posledních statistik z minulého roku nepojištěných 27,5 milionu lidí. „Příští rok jde do zdravotnictví o devatenáct miliard navíc, dohromady 350 miliard. Ano, pojišťovny mají rezervy. Ale pojišťovny tyto rezervy rozpouštějí, aby byla dostupná zdravotní péče, kde je potřeba, tj. v Jeseníku, v Šumperku, ve Znojmě, v Novém Městě na Moravě,“ uvedl Babiš.  

Premiér se podivoval nad systémem vlastnictví nemocnic

Andrej Babiš také dnes vyslovil údiv nad složitostí systému v souvislosti s vlastnictvím jednotlivých nemocnic. „Já nevím, proč má nemocnice stát, kraje i města?“ ptal se Babiš. Podle něj není problém v penězích, ale v tom, jakým způsobem jsou jednotlivé nemocnice vedeny. Premiér se zároveň podivoval tomu, proč je tolik nemocnic v ČR ve špatném stavu. „Štěstí má IKEM, je zde dobrý ředitel Motola, ten otevřel dětskou polikliniku. Máme Homolku. To jsou všechno skvělé nemocnice.“ 

Babiš: Ve vinohradské nemocnici „nosí spálené děti na rukou“

Premiér se zároveň opřel do vedení několika ostatních pražských nemocnic. „A Bulovka? V roce 1931 - nejlepší nemocnice v Evropě. A v jakém je stavu dneska? A jsou tam přitom jedni z nejlepších doktorů! Královské Vinohrady, tam přistane helikoptéra do bláta. Není tam ani světlo a popálené děti nosí na rukou,“ popisoval Babiš dramaticky chod vinohradské nemocnice. „Náhodou jsem tam, díky primátorovi Zdeňku Hřibovi, objevil i nerealizovaný projekt traumacentra. To je projekt ještě z roku 2009,“ divil se opět Babiš. Dále podle premiéra by měl Hřib prodat nemocnici Bulovka za 1 korunu. „Pokud by chtěl primátor něco skutečně udělat pro pacienty z Prahy, tak by nám Bulovku mohl prodat za korunu, abychom konečně mohli na Bulovce začít investovat,“ navrhl premiér. 

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!