Babiš: Vláda nemá rozhodovat o platech starostů. Podle europoslance Polčáka se však premiér podobným změnám doposud bránil

Premiér Andrej Babiš by rád oddělil hospodaření samosprávy od státu, řekl to na celostátní konferenci pořádané Svazem měst a obcí. Současný systém, kdy vláda podle zákona rozhoduje o platech starostů, označil premiér za „absurdní“. Europoslanec za STAN Stanislav Polčák pro redakci uvedl, že to byla ale sama vláda Andreje Babiše, která podobné změny doposud odmítala. Polčák také uvedl, že STAN jsou připraveni novelu, která by více ocenila starosty, podpořit.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
archiv FTV Prima

reklama

„Rádi bychom oddělili hospodaření samosprávy od státu. Rozhodovat o platu starostů podle stávajícího zákona mi připadá absurdní,“ uvedl dnes před novináři premiér. Babiš také řekl, že díky svému působení na ministerstvu financí se mu podařilo navázat „intenzivní kontakty“, které mu pomohly problematiku starostování více pochopit. Problém pak podle premiéra spočívá i v tom, že starostové mají často nižší platy než jejich podřízení. „To je ta abnormalita, že vláda má rozhodovat o platu starostů za jejich peníze. Já už jsem vícekrát apeloval na kolegy, aby to řešili. Asi je to náročné z hlediska kompetenčních zákonů, abychom oddělili hospodaření obcí, krajů, měst a států,“ sdělil premiér. 

Platy senátorů a poslanců by premiér zmrazil 

Předseda Sdružení měst a obcí František Lukl přišel s návrhem, aby platy byly spojeny s valorizací odměn ústavních činitelů. „Myslíme si, že by valorizace odměn měla být navázána na platy ústavních činitelů, aby to bylo automatické,“ uvedl Lukl. Před tím ale premiér varoval. „S tímto návrhem bych si dovolil nesouhlasit. Já bych zmrazil platy senátorů a poslanců, protože si myslím, že mají značně vysoké platy, když to porovnám se starosty,“ oponoval premiér Luklovi.

Podle Starostů a nezávislých způsobuje současné řešení „dlouhodobé napětí“

Současné řešení považuje za neúnosné i europoslanec za Starosty a nezávislé Stanislav Polčák. „Myslím si, že je zde dlouhodobě napětí mezi tím, jaké platové poměry mají starostové určeny, protože mnohdy má starosta malý plat, oproti tomu, jak velké manažerské schopnosti dokáže v té obci vyvinout,“ uvedl pro online redakci TV Prima Polčák. Ten jedním dechem navrhuje, aby byla obcím v platových poměrech ponechána určitá volnost. „Potom by tady takovéto problémy nenastávaly,“ myslí si Polčák. 

Polčák: Návrh jsme podali, ale Babiš ho odmítl

Europoslanec se také diví, proč premiér Andrej Babiš podobné návrhy řešení v minulosti odmítal. „My jsme jako sdružení místních samospráv takovéto návrhy podávali, ale vždycky je bohužel vláda, a to i pana premiéra Babiše, zamítla. Pokud k tomu pan premiér dospívá už také, tak my jsme jedině rádi. Ať takovou úpravu, která ze zákona umožní více ocenit na úrovni konkrétní obce, konkrétního starostu, předloží a my ji podpoříme,“ řekl.

Polčák také souhlasil s výrokem premiéra, že by platy starostů neměly být valorizovány společně s ústavními činiteli. „Měla by tam být nějaká možnost, aby v určitém pásmu tomu starostovi bylo možné vyplatit větší odměnu. Ono se neustále argumentuje tím, že v tu chvíli se stanou starostové v područí toho, jak bude rozhodovat jejich zastupitelstvo. Já jsem si ale stoprocentně jistý tím, že ti zastupitelé budou rozhodovat daleko adekvátněji, než když je to takhle rozhodováno z Prahy,“ dodal Polčák. 

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!