Babišova vláda škrtá úřednická místa, Jsou to čistky, bouří opozice

22. 12. 2017 ZPRÁVY: NOVÁ VLÁDA ŠKRTÁ ÚŘEDNICKÁ MÍSTA - JSOU TO ČISTKY?
22. 12. 2017 ZPRÁVY: NOVÁ VLÁDA ŠKRTÁ ÚŘEDNICKÁ MÍSTA - JSOU TO ČISTKY?

Nová vláda Andreje Babiše propouští úředníky. Na některých ministerstvech ruší celé sekce a škrtají desítky úřednických míst. V některých rezortech také Babišovi ministři ruší pozice politických náměstků. Opozice takzvanou systematizaci kritizuje a označuje ji za čistky. Kolika lidí celkem se škrty týkají?

Na ministerstvech a úřadu vlády ubude 14 sekcí. Zrušeno bude 23 služebních a 50 pracovních míst. Celkem tedy státní správa na této úrovni zeštíhlí o 73 míst. Část těchto lidí okamžitě neskončí, ale mají být přednostně přeřazeni na jinou pozici. Pokud se nenajde, přejdou do tzv. zálohy a teprve po půl roce mohou být ze služeb státu propuštěni.

Redukce míst má jen na úřadu vlády ušetřit 18 milionů

Jenom na úřadu vlády mají ty úspory spojené s redukcí počtu míst uspořit asi 18 milionů korun. Na některých ministerstvech, třeba na financích nebo na vnitru, skončili i tzv. političtí náměstci. Opozice změny kritizuje a označuje je za čistky. „Babišova vláda? Horší než Hun Attila na dobytém území. Vláda, která 10. 1. nezíská důvěru, se dnes pokouší zničit nezávislost státní správy,“ uvedl například na svém twitterovém účtu Milan Chovanec (ČSSD).

Premiér Andrej Babiš odmítá a tvrdí, že každý ministr má právo vybrat si svůj tým spolupracovníků. „Určitě se nejedná o žádné čistky, jak bylo prezentováno v médiích. My se chováme jako vláda, která má pracovat a která má plnit program, se kterým vyhrála volby,“ upřesnil Babiš. Další takzvaná systematizace pracovních míst má přijít v březnu. Hnutí ANO navíc plánuje celý služební zákon novelizovat.

reklama