Babišův příspěvek na auto za třetí dítě? Podle expertů jen populismus, který demografii nijak nezvýší

Andrej Babiš před nedávnem na sociálních sítích sdílel příspěvek, ve kterém si stěžoval na nedostatek třetích dětí. Podle něj za ním stojí ekonomická situace rodin, která se projevuje tím, že by musely investovat do auta a většího bydlení. Premiér jim chce pomoci tím, že jim na obojí dá příspěvek. Odborníci ale krok kritizují jako nesystematický a populistický. Podle nich nebude mít dlouhodobý efekt, a proto spíše doporučují úlevy a flexibilnější závazky.
Andrej Babiš
Andrej Babiš
archiv FTV Prima

reklama

Populismus, který se dobře prodává

Ekonom Lukáš Kovanda nazval Babišův návrh populismem, který nijak demografické situaci nepřispěje, ale dobře se prodává: „Já si myslím, že různé zvýhodňování třetích dětí a rodin se třetími dětmi není příliš systematický krok, protože to může vést k tomu, že se bude různě kalkulovat s tím, kolik má kdo dětí. Nemyslím si také, že to podpoří nějak výrazně porodnost, protože porodnost, jak ukazují studie, podporují dávky, které jsou násobně větší - takže pokud se tady přispěje na to či ono, nijak dramaticky to nezmění finanční situaci domácnosti.“ S tím do jisté míry souhlasí i ředitel Sociologického ústavu AV Tomáš Kostelecký: „Pokud dojde ke změně sociální politiky, tak lidé na ni obvykle zareagují, ale efekt je jen krátkodobý. Rodiče, kteří se rozhodují, zda si pořídí třetí dítě, pravděpodobně využijí iniciativu vlády a třetí dítě si pořídí. Rodiče, kteří ale chtěli pouze dvě děti,  těžko změní názor. Dobře si spočítají dlouhodobé náklady na dítě a krátkodobý efekt příspěvku,“ uvedl pro redakci TV Prima Kostelecký. 

Odborníci doporučují flexibilnější pracovní závazky 

Podobný názor má i politolog Jan Kubáček, ten podobně jako Kovanda považuje půjčky a příspěvky za dlouhodobě neefektivní a nesystematické řešení. „Návrh Andreje Babiše vnímám jako populistické rychlé řešení, náplast, která ale dlouhodobě nepomáhá. Mnohem užitečnější by pro ženy, vyšší porodnost a tím pro celou naši společnost, bylo podpořit možnost kratších a flexibilních úvazků, úlevy na dani, úlevy za chůvu a pomoc v domácnosti, zkrátka skutečně praktické a průběžné možnosti, jak umožnit ženám pracovat a mít děti," uvedl pro redakci TV Prima Kubáček. 

Tomu dává za pravdu i Kovanda, který si myslí, že stát by měl iniciovat také vznik více školek, aby bylo děti možné umístit do nějaké péče a žena tak mohla zvládat práci. V rovině flexibilních závazků potom připomněl, že se Česko nachází výrazně pozadu. „Rozhodně by pomohlo zflexibilnění pracovních úvazků, zejména částečných pracovních úvazků, protože v tomto měřítku Česká republika v rámci EU stále pokulhává. Kdyby byly více rozšířeny částečné flexibilní úvazky v ČR, minimálně tak, jak je to na úrovni průměru EU, tak by české ženy mohly spíše skloubit svoji pracovní dráhu s rodinným životem a mohlo by je to podpořit k tomu, aby se nebály mít více dětí,“ uvedl.

Proč flexibilní závazky? Ženy v ČR nechtějí zůstat v domácnosti...

Flexibilním pracovním vztahům nahrává i to, že v ČR má většina žen oproti mužům vyšší vzdělání. „V České republice má více žen než mužů vysokou školu, ženy mají velmi dobré kariérní výsledky a tím i vysoké nároky, které v podstatě vylučují možnost, že by chtěly zůstat v domácnosti. Nechtějí zůstat v domácnosti,“ vysvětluje Kostelecký. Každé další dítě navíc může v podstatě prodloužit určitou izolaci ženy. „Více děti vlastně pro ženu znamená odříznutí od trhu práce, pokud mají být třeba tři, tak žena může zůstat třeba šest, sedm, osm let mimo trh práce a tím ztrácí obrovské finanční prostředky a není to prostě z jejího pohledu nic perspektivního,“ souhlasil Kovanda. 

Pomůže i politika dostupnějšího bydlení

Podle Kubáčka bude mít navíc flexibilní závazek i pozitivní efekt do budoucna. „Pomůže to zvláště vzdělaným a vytíženým ženám, neztratí práci, tím budou mít vyšší hodnocení a v budoucnu i vyšší důchod. Francie je toho důkazem. Pomohlo by to rozhodně víc než auto, které vydrží jen pár let a komplikace se složitou kombinovanou možností práce a výchovy dětí zůstanou,“ uzavírá. Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu ještě připomněl, že kromě flexibilních pracovních závazků má pozitivní efekt na porodnost i zlepšení dostupnosti bydlení: „Obecně se zdá, že pokud se zavede systém, který zlepší dostupnost bydlení, tak bude mít na porodnost také pozitivní efekt.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!