Bartoš obhájil pozici předsedy Pirátů. Příští rok chce stranu dostat do vlády

Na celostátním sjezdu v Ostravě obhájil svoji pozici předsedy Ivan Bartoš. Zůstane tak v čele Pirátů alespoň další dva roky. Strana má také ambice být v příští vládě. Mezi hlavní problémy, které je podle Bartoše třeba řešit, patří zdravotnictví, školství a doprava.
Bartoš obhájil pozici předsedy Pirátů. Příští rok chce stranu dostat do vlády
Bartoš obhájil pozici předsedy Pirátů. Příští rok chce stranu dostat do vlády
Facebook/Česká pirátská strana

reklama

Členové Pirátské strany dávali kandidátům hlasy přijatelnosti. Nejvíce (606 z 653 hlasujících) jich získal Bartoš. Druhý skončil Vojtěch Pikal s 376 hlasy, Ferjenčík si získal přízeň 261 hlasů.

První dva kandidáti postoupili do druhého kola. Kvůli velkému rozdílu v počtu odevzdaných hlasů se ale nakonec Pikal rozhodl odstoupit, čímž přenechal předsednické křeslo Bartošovi. Celkem volilo 63,4 % všech členů, hlasovat mohli buď na místě, nebo přes internet.

Ivan Bartoš je ve straně už přes osm let a stál u jejího zrodu. Předsedou českých Pirátů je s přestávkami přes osm let - od roku 2009.

Na tiskové konferenci poděkoval svým kolegům-soupeřům a několikrát zmínil, že Pirátská strana nestojí jenom na předsedovi. Nezapomněl také říct, že témata, které akcentovali zbylí dva kandidáti na předsedu, určitě za jeho vedení nezapadnou.

„Práce v opozici má smysl,“ řekl Bartoš s tím, že chce, aby si Piráti udrželi tempo a byli nejaktivnější stranou v České republice. Novinářům řekl, že strana během dvou let po volbách plní své sliby a vykonává konstruktivní práci, přestože není ve vládě.

Co přinese budoucnost?

„Letos jsou před námi krajské volby. My jsme měli po minulých krajských volbách devět zastupitelů. Náš cíl v tomto roce je ten počet zdesetinásobit, tedy mít ke stovce krajských zastupitelů,“ řekl Bartoš s tím, že chce, aby byli Piráti zvolení ve všech krajích a regionech.

V dalších dvou letech se kromě krajských uskuteční také sněmovní volby v roce 2021. „Strana musí být připravena na to, abychom po volbách mohli vyjednávat o vstupu do vlády a podíleli se na vedení této země,“ komentoval ambice staronový předseda.

„Naším cílem je vzdělaná, svobodná a nejen digitálně propojená společnost, která má možnost v budoucnu obstát v těch největších výzvách,“ řekl Bartoš. Za ty považuje především zdravotnictví, vzdělávání a dopravu. 

„Musíme řešit akutní problémy České republiky. Ve své řeči jsem zmiňoval nedostatek lékařů a dostupnost zdravotnictví. To je věc, kterou bude muset Česká republika řešit, lékařů ubývá,“ apeloval předseda Pirátů. 

Dalším problémem je podle něj český vzdělávací systém. Jde o potřebu zaplatit kvalifikované učitele, ale také zprůchodnit vzdělávací systém a nastavit ho tak, aby lidé, kteří jím projdou, mohli čelit novým výzvám 21. století, jimž předchozí generace čelit nemusely.

Piráti jsou momentálně třetí nejsilnější stranou ve Sněmovně, ve vedení dolní komory mají zároveň jednoho místopředsedu (Vojtěcha Pikala) a sedí v čele dvou poslaneckých výborů. Strana má také primátora v Praze a tři europoslance v Bruselu.

První místopředsedkyní Pirátů bude i další dva roky poslankyně Olga Richterová. Další tři místopředsedy Piráti zvolí později odpoledne. Místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala zvolilo celostátní fórum Pirátů druhým místopředsedou strany. V předsednictvu Pirátů zůstane i další dva roky poslanec Radek Holomčík. Celostátní fórum v Ostravě ho zvolilo třetím místopředsedou strany. Posledním členem předsednictva Pirátů se stává ostravský zastupitel Kučera. Ve volbě čtvrtého místopředsedy těsně porazil europoslankyni Gregorovou.

reklama

reklama