Bavorská policie získala nástroj na sledování občanů. Ti se proti tomu bouří

Bavorsko má nový zákon a s ním jsou spojené i širší pravomoci policistů. Mohou teď provádět rozsáhlá preventivní opatření i v případech, kdy nehrozí žádné konkrétní nebezpečí. Příkladem je sledování osob nebo testování DNA bez předběžného schválení soudem. Kritici varují před ohrožením občanských svobod. Vláda mluví o posílení bezpečnosti občanů.
16. 5. 2018 ZPRÁVY: BAVORSKÁ POLICIE ZÍSKALA NÁSTROJ NA SLEDOVÁNÍ OBČANŮ
16. 5. 2018 ZPRÁVY: BAVORSKÁ POLICIE ZÍSKALA NÁSTROJ NA SLEDOVÁNÍ OBČANŮ

reklama

Sledování drony, kontrola e-mailů, mobilních telefonů, zabavování pošty, testování DNA, skenování obličejů… Je toho mnoho co teď může dělat bavorská policie, aniž byste cokoliv provedli. Stačí, že takový postup zdůvodní jako prevenci proti možnému ohrožení.

„Vláda tím převedla pravomoci, které měla policie v případě mimořádného bezpečnostního ohrožení do obecného policejního zákona. Tahle pravidla se dotknou každého občana. To nemůžeme připustit,“ říká opoziční poslankyně ze strany Zelených Katharina Schulzeová.

I přes rozdílné názory byl zákon schválen

Zákon, který prošel v parlamentu bouřlivou debatou, nakonec poslanci v úterý schválili. Kromě opozičních poslanců proti němu protestovaly i desetitisíce lidí, kteří se sešli v minulých dnech na demonstracích v Mnichově, v Norimberku a dalších bavorských městech.

Rozhovor s psychologem

Zařadí Německo mezi státní svátky i ty muslimské? Ministr vnitra se tomu nebrání

„Ano, jde tady o základní svobody. O svobodu lidí v této zemi. To je konec demokracie, stát hledá všemožné prostředky, jak nás mít všechny pod kontrolou a ohání se přitom nebezpečím terorismu a naší ochranou a já tomu říkám stop,“ řekla jedna z účastnic demonstrace.

Vláda CSU si za svým rozhodnutím stojí

Vládnoucí CSU, která zákon prosadila, ale veškeré námitky odmítá a kritizuje poslance, kteří se přidali k protestujícím v ulicích.

„Nechápu tento postoj, vždyť lžou sami sobě. Nový zákon má za úkol občany chránit a předcházet násilí. Je to nástroj ochrany nikoliv kontroly. Přináší lidem více bezpečnosti, větší ochranu jejich práv i osobních dat,“ tvrdí naopak bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

To si ale většina těch, kterých se zákon týká, nemyslí. A lidé slibují, že do ulic vyrazí znovu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!