Bavorsko v boji s koronavirem přitvrdilo: Ke stavu katastrofy se přidává možnost konfiskace

Německá spolková země Bavorsko se 13 miliony obyvatel, která sousedí s Českem, rozšiřuje opatření kvůli nákaze a šíření koronaviru a navazuje tak na pondělní vyhlášení stavu katastrofy. Předseda bavorské vlády Markus Söder v přímém televizním přenosu v úterý v poledne oznámil, že je možná také konfiskace a že policie bude pomáhat při převozu zdravotnického materiálu, aby nedocházelo ke krádežím jako v Kolíně nad Rýnem, kde zloději zcizili 50 tisíc roušek.
Markus Söder a Jens Spahn
Markus Söder a Jens Spahn
CTK

reklama

Ještě před polední tiskovou konferencí bavorská, nikoliv celoněmecká, média spekulovala či rozebírala možnost zákazu vycházení. Šlo by o nejtvrdší opatření v krizové situaci nákazy koronavirem v Evropě, přesáhlo by omezení pohybu v Česku či celonárodní domácí karanténu v Itálii. 

Bez paniky

„Není důvod k panice,“ řekl Söder a doplnil: „Je důvod k uklidnění a vzájemné pomoci. Bez té se neobjedeme. Teď se ukáže charakter naší společnosti, a to, jak dokážeme respektovat tvrdá nařízení. Ta jsou však nutná.“

Bavorské ministerstvo zdravotnictví s okamžitou platností zasáhne do jím řízených nemocnic a upraví jejich chod. „Musíme se připravit na horší stav a připravit postel v nemocnici každému, kdo ji bude potřebovat,“ poznamenal Söder a objasnil: „Věřím, že všichni pochopí, že například plastické operace nyní mohou počkat, stejně tak jako neurgentní operace kolenou nebo náhrady kyčelních kloubů.“ 

10 miliard eur pomoci

Samotná bavorská vláda chystá podle informací mnichovského deníku Merkur okamžitou finanční pomoc. K dispozici dává 10 miliard eur, v přepočtu zhruba 272 miliard korun. Česká vláda má pro svou zemi s deseti miliony obyvatel připravených 600 milionů korun. Od středy 18. března je možné přes internetovou aplikaci podávat žádosti o finanční výpomoc. Pokud bude mít všechny náležitosti, bavorské ministerstvo financí začne v pátek s posíláním peněz. „Tak rychle a tak přímo pomáhá jen Bavorsko. Žádná jiná spolková země nereaguje tak rychle a její pomoc není tak velká,“ uvedl Söder.

Evropský parlament

KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku se přes noc zvýšil o desítky

Stejně jako ve většině zemí EU – také Bavorsko zavedlo přísná opatření směrem k omezení pohybu a šíření nákazy. Není možné se ubytovat v hotelích, obchody, kromě potravin, jsou zavřené, stejně jako restaurace. Jídelny mohou být otevřené pouze do 15 hodin a platí v nich omezený provoz s nutnými hygienickými pravidly. Nejezdí dálkové a turistické autobusy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!