Během 10 let bude polovina Američanů obézní, tvrdí nová studie

Do roku 2030 bude jeden ze dvou Američanů trpět obezitou. Ve Spojených státech je už dnes problém s nadváhou hodně rozšířený, její obyvatelé patří mezi ty nejobéznější na světě.
Mužská obezita je čím dál větší problém
Mužská obezita je čím dál větší problém
pixabay.com

reklama

Padesát procent obézního národa – to je pověst, kterou možná bude mít USA v roce 2030. Vychází to z výsledků nové studie, která zkoumala data 6 milionů Američanů za posledních 26 let. Informuje o tom americká CNN.

Nejvíce to odnesou státy na Jihu, kam patři například Alabama, Texas, Florida, Kentucky nebo Mississippi. Druhým nejvíce ohroženým regionem je Středozápad země, do kterého spadá třeba Kansas, Michigan nebo Minnesota.

Podíl lidí s obezitou bude v USA za deset let dosahovat více než 50 % z celkového počtu obyvatel. Průměrem napříč všemi 50 americkými státy bude více než 35 % obézních lidí. V současné době je podíl obézních Američanů 36 % s o něco vyšším podílem žen než mužů.

Před padesáti lety přitom nebyla obezita ve Spojených státech ani zdaleka takovým problémem jako dnes. Jedním z důvodů současné situace jsou v USA hojně prodávané slazené nápoje a průmyslově zpracovaná jídla. Ceny jídel, včetně těch nezdravých, navíc v průběhu let klesly. 

Obezita je spojována se zdravotními riziky, jako jsou srdeční nemoci, cukrovka, některé typy rakoviny a dále. Vysoká nadváha zvyšuje také riziko infarktu nebo mrtvice. Dalším problémem bude „těžká obezita“, která se vyznačuje tím, že má člověk alespoň 45 kilogramů více, než je zdrávo. Trpět jí bude jedna čtvrtina americké populace. 

Jak se dá hrozivý scénář zvrátit? Američané musí plošně změnit své stravovací návyky. Podle oficiálních údajů není aktuální způsob příjmu potravin ve Státech ideální. Většina obyvatel jí méně zeleniny, ovoce a mléčných produktů, než je doporučené zdravotníky.

USA je zároveň kolébkou a rájem rychlého občerstvení. Asi 37 % tamní populace jí ve fast foodových řetězcích, kdykoli má možnost. To je asi 85 milionů lidí. Pokrmy, které nabízí podniky jako je třeba McDonald’s mívají typicky vysoký podíl kalorií, jejich nadměrná konzumace tak může vést k obezitě.

Na vině mohou být také větší porce a velká spotřeba masa, která v USA hodně převyšuje světový průměr. Další důvod, který se nabízí, je  nízká fyzická aktivita. Podle CDC nemá 80 % Američanů doporučené množství pohybu.

Obezita se léčí složitě, důležité je proto ji předejít. Řešení nabízí Aviva Must z Tuftsovy Univerzity. Jedním z nich je větší podpora veřejné dopravy, což by mělo lidi dovést k častější chůzi, než kdyby jezdili autem.

„Pravděpodobně to zabere hodně politické intervence a regulace, aby to mělo velký dopad. Nemůžeme se spoléhat na změnu v chování jedinců v prostředí, které podporuje obezitu,“ řekla pro CNN.

Za tři stěžejní kroky považuje zrušení daňových slev na reklamy, které podporují nezdravá jídla, zlepšit nutriční standardy pro školní svačiny a zavést spotřební daň na slazené nápoje. Právě skrze slazené nápoje konzumují Američané velké množství přidaného cukru. Zmíněné věci by podle odbornice měly snížit sociální náklady na zdravotnictví spojené s obezitou.

reklama

reklama