Belgická policie zadržela dva muže podezřelé z terorismu. Našla u nich zbraně a policejní uniformy

Výbušniny, tři plně nabité samopaly typu AK-47, stejné množství pistolí, munice, neprůstřelné vesty, vysílačky a policejní a další pořádkové uniformy. To všechno objevila belgická policie při jedné z razií v Bruselu. Dva cizinci teď čelí obvinění z účasti na nelegálních skupinových teroristických aktivitách.
Belgická policie (ilustrační foto)
Belgická policie (ilustrační foto)
Youtube/ODN

reklama

Zmíněný zásah byl podle belgické Spolkové prokuratury jednou z šesti úterních a středečních policejních akcí. Množství objevených věcí podle žalobců značí, že muži mohli připravovat rozsáhlejší a koordinovaný teroristický útok.

Dva muži jsou obviněni, další dva byli propuštěni

Policie původně zadržela čtyři muže, ale pouze dva z nich - čtyřicetiletého Akima S. a sedmatřicetiletého Khalida S.  - obvinila z účasti na nelegálních skupinových teroristických aktivitách. Další dva muži byli propuštěni na svobodu bez obvinění.

Zasahující policisty kromě nabitých automatických pušek a pistolí, výbušnin a neprůstřelných vest, zaujaly především různé druhy uniforem. Kromě policejních stejnokrojů se totiž u mužů nacházely také uniformy civilní ochrany a bezpečnostních agentur. Jejich využití při případném teroristickém útoku by totiž pravděpodobně celou tragédii výrazně zhoršilo.

Razie nesouvisely s předchozími bruselskými útoky

Spolková prokuratura vyloučila, že by poslední policejní razie souvisely se sebevražednými bombovými útoky v Bruselu, které se odehrály v březnu minulého roku. Dva výbuchy na bruselském letišti a v metru tehdy usmrtily 32 lidí. Dalších více než 300 osob bylo zraněno.

Tyto útoky byly pravděpodobně reakcí na zadržení Salaha Abdeslama belgickou policií jen o pár dní dříve. Abdeslam byl tehdy hlavním podezřelým při vyšetřování pařížského teroristického útoku z listopadu roku 2015. V hlavním městě Francie tehdy zemřelo 130 lidí.

Belgie bojuje proti terorismu dlouhodobě

Policejní razie podobné těm z úterý a středy se v Belgii, na jejímž území historicky žije velký počet cizinců, odehrávají poměrně často. Západoevropské království má totiž ze všech států (v přepočtu na jednoho obyvatele) nejvyšší podíl osob, které Belgii opustí z důvodu připojení se k teroristům na území Iráku a Sýrie.

reklama

reklama