Běloši by měli sloužit černochům. Kontroverzní výroky tamních politiků bouří Jihoafrickou republikou

Jihoafrický politik Julius Malema vyvolal pobouření, když po schválení Národního akčního plánu proti rasismu řekl, že nechce bílou populaci zabitou – chce jen, aby sloužila černé populaci, uvedl server Russia Today.
Julius Malema
Julius Malema
@shaun_dlanjwa / Twitter

reklama

„Nechci, aby černí pracovali pro bílé. Chci, abyste pracovali pro sebe a běloši pracovali pro vás. To bude skutečná svoboda,“ uvedl Malema, který vede třetí největší politickou stranu v zemi - EFF (Economic Freedom Fighters – Bojovníci za ekonomickou svobodu). Malema byl již dvakrát odsouzen za projevy nenávisti a z podněcování násilí proti bělochům. Stranu EEF založil poté, co byl vyhoštěn z Afrického národního kongresu v roce 2012.

Parlament prý kontrolován bílými penězi

„Náš parlament, ačkoliv vypadá černě, je kontrolován bílými penězi a nemůže vytvářet zákony, které by sloužily našim zájmům. Proč?“ nadhodil Andile Mngxitama, prezident strany Black First Land First (Černí první, země první) v debatě na RT. „Chceme ukončit systém, který je dnes konstruován bílými lidmi na vrcholu a který utlačuje a zneužívá černé lidi.“

Cyril Ramaphosa

Pozemková reforma v Jihoafrické republice stažena k dalšímu přezkoumání, kontroverzní zákon může roznítit násilí

„Vytváříme novou společnost, která se postará o černochy, aby nebyli předmětem útlaku. Ve skutečnosti běloši mohou dokonce odejít, když budou chtít,“ řekl dále Mngxitama.

„Myšlenka, že jsou tlačeni do nižších pozic, je směšná,“ uvedl politický analytik Josh Notelovitz a poukázal na to, že vláda „jim (černochům) dává příležitosti skrze posilování hospodářského vlivu černošského obyvatelstva“ a preferuje jejich umísťování na univerzitách. „Toto není nadřazený (rasistický) systém bílých, toto není dominantní bělošský systém.“

reklama

reklama