Benátky: Bez lodí a lidí. A voda je křišťálově čistá

Italské město Benátky, jedno z nejnavštěvovanějších míst na celé zeměkouli, je kvůli koronaviru liduprázdné. Žádní turisté, místní musejí být v domácí karanténě a sčítají ekonomické ztráty. Přesto má však současná situace jeden výrazně viditelný a pozitivní dopad. Voda ve světově proslulých kanálech se vyčistila, vrátil se do ní život.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kvalitě vody v Benátkách zákaz lodí evidentně prospívá (zdroj: AP)

reklama

Když začátkem března letošního roku italský premiér Guiseppe Conte oznámil, že Benátky patří společně s dalšími 14 regiony mezi uzavřené lokality, život se v nich zastavil. Během pár hodin musely odjet všechny výletní lodě, které měly roky největší podíl na ničení životního prostředí a výfukovými zplodinami z obřích naftových motorů nejvíce znečišťovaly nejen Benátskou lagunu, ale především také Velký kanál, který je dopravní tepnou historické a ostrovní části s 55 tisíci obyvateli. Zmizeli též turisté a následně i pověstní gondoliéři. 

Rybičky v kanálech italských Benátkách
Autor: Reprofoto: Marco Capovilla / FB Rybičky v kanálech italských Benátkách

Také vzduch je čistší

Život ve městě utichl, po týdnech se však probudil ve vodě. Ta se vyčistila dokonce tak, že ji místní označují za průzračně čistou. Až takovou, že se do ní po letech vrátily ryby. Na sociálních sítích se dokonce objevilo video s delfínem. Zda bylo přímo z Benátek, však nejde ověřit.

„Voda je čistější, protože na kanálech výrazně ubylo provozu motorových lodí a usazeniny zůstaly na dně. Také se zde zlepšila kvalita ovzduší,“ popsal pro CNN mluvčí benátské radnice.

Radost z nenadálé situace mají také místní obyvatelé. „Je to nečekaný efekt této pandemie. Voda, která nyní teče kanály, je poprvé čistá a průhledná. Jsou v ní vidět ryby, objevily se také labutě,“ napsala na sociální síť Twitter jedna Benátčanka. 

Příroda se vrátila

Co dříve připomínalo hnědou stoku, se nyní stalo rájem pro živočichy. „Příroda se vrátila a drží si to, co jí patří,“ uvedl pod své příspěvky na svém facebookovém profilu Marco Capovilla.

Jaké dopady na životní prostředí má dlouhodobá karanténa, je patrné i v Číně, odkud nákaza koronavirem pronikla do světa a kde je stále nejvíce nakažených v jednom státu. NASA zveřejnila satelitní záběry, na nichž je jasně vidět, jak se pročistilo ovzduší nad celou Čínou poté, co úřady zavřely tamní továrny, které patří k největším znečišťovatelům. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!