Benefity manželství? Lepší fyzické schopnosti ve stáří a delší život, naznačuje studie

Starší lidé, kteří jsou v manželském svazku, jsou oproti svobodným lidem fyzicky zdatnější, mají silnější stisk (úchop) a rychlejší chůzi, zjistila studie anglická studie. Ženatí muži a vdané ženy mohou být také lépe chráněni proti invaliditě či jiným nezpůsobilostem a žijí déle. Naznačuje to studie, o niž informoval deník Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Výzkumníci z University College London studovali fyzické schopnosti více než 20 tisíc lidí ve věku 60 let a starších z Anglie a USA. Zjistili mimo jiné, že ženatí Angličané mají o 11 centimetrů delší krok a chodí tudíž rychleji než nesezdaní Angličané. Vdané anglické ženy pak mají krok delší o 8 centimetrů. Pomalejší jsou rovněž muži rozvedení a rozvedené ženy mají slabší stisk, než ženy poprvé vdané.

Síla úchopu a rychlost chůze jako jedny z měřítek fyzické kondice

Podle autorů studie může mít stres a otřes z konce manželství dopad na fyzické zdraví člověka. Vedoucí studie Dr. Natasha Woodová z Ústavu vzdělávání Londýnské univerzity uvedla: „Studie zjistila, že lidé ve svazku manželském mají lepší fyzické schopnosti, například silnější stisk nebo rychlejší chůzi,“ což jsou podle odborníků důležitá měřítka u zdraví starších lidí.

Recept na spokojené manželství je podle vědců až překvapivě jednoduchý

Jak mít spokojené manželství? Podle vědců stačí jednoduchý trik

Výzkumníci chtěli také zjistit, zda se fyzické schopnosti lidí liší v závislosti na tom, zda jsou starší občané v prvním manželství, v dalším manželství, zda jsou svobodní, rozvedení nebo ovdovělí.

Muži z manželství profitují více než ženy

Podle analyzovaných výsledků mají například celoživotně svobodní Angličané a Angličanky v průměru o dvě procenta slabší úchop než muži v prvním manželství. Muži v prvním manželství pak chodí rychleji než ti, kteří nebyli nikdy ženatí, nebo jsou ovdovělí.

Studie také naznačila, že muži z manželství ve výše zmíněných ohledech profitují více než ženy. Vědci se respondentů rovněž ptali na jejich příjmy, majetek a dluhy a zjistili, že většina výhod spojených s manželstvím pochází zřejmě z většího bohatství.

Dr. Woodová nicméně dodává, že se svými kolegy nedokážou posoudit, nakolik mají zdravější lidé větší tendenci se brát, nebo naopak je něco na tom, že právě manželský svazek podporuje zdraví.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!