Benjamin Netanjahu: Plán anexe se připravuje, čekáme na schválení USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na svém předvolebním shromáždění (další parlamentní volby se budou konat 2. března) prohlásil, že v přípravě je mapování teritoria Západního břehu Jordánu, které hodlá Izrael anektovat.
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
foto AP

reklama

„Čekali jsme na to od roku 1967 a naši lidé již několik týdnů pracují na velkém úkolu,“ přenáší list Jerusalem Post slova izraelského premiéra, který ve svém projevu mluvil o mapování území, které Izrael hodlá anektovat. „Nezabere to moc času… ještě několik týdnů a bude hotovo,“ dodal Netanjahu. Vše se děje ve spolupráci s USA, neboť list připojuje slova nejmenovaného amerického diplomata: „Jsme v úzkém kontaktu s izraelskou vládou.“

Jedná se o území údolí Jordánu, severní část Mrtvého moře a všechna židovská osídlení na Západním břehu Jordánu. Přitom většina zemí světa osídlení postavená Izraelem na okupovaném územní po roce 1967 neuznává a považuje jejich výstavbu za porušení mezinárodního práva.

Donald Trump a Benjamin Netanjahu

Facka století, nesmysl, Jeruzalém bude vždy náš. Palestinský prezident i hnutí Hamás odsuzují Trumpův plán

Americký prezident Donald Trump 28. ledna představil svůj takzvaný „mírový plán“, ale od té doby se k tomu již nevyjádřil. Přesto židovští osadníci tlačí na svého premiéra, aby přistoupil k anexi i bez schválení USA. Naděje osadníků plynou z vyjádření Netanjahua, který nejprve mluvil o okamžité anexi izraelských osad na Západním břehu Jordánu a třiceti procent zbývajícího území v pozdější době. To se zřejmě Trumpovi nelíbilo, a tak Netanjahu své rozhodnutí změnil, že po březnových volbách dojde k jednorázové anexi. Stále však právně anexe visí ve vzduchu a americký velvyslanec v Izraeli David Friedman varoval Izrael před „jednostranným jednáním“ při připojování osad na Západním břehu Jordánu. „Takový krok by mohl ohrozit nedávno odhalený plán Středoevropské administrativy Trumpa,“ uvádí Friedmanova slova server Politico.

„Jedinou mapu, kterou lze přijmout jako mapu Palestiny, je mapa palestinského státu na hranicích před rokem 1967 s Jeruzalémam jako jeho hlavním městem,“ uvedl Nabil Abu Rdainah, mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Nicméně Netanjahu nyní nehodlá po Trumpově kroku a nabídce ustoupit a ve svém bojovném projevu prohlásil: „Postavil jsem se dvěma americkým prezidentům, kteří chtěli, abychom se stáhli... Budu dbát o naše místo pod sluncem a nevzdám se naší vlasti.“

Silná slova Netanjahua se musí brát s rezervou, neboť se jedná o předvolební projev a osadníci tvoří část Netanjahuovy pravicové volební základny a mnoho členů jeho koaličního kabinetu považuje Judeu a Samaří za biblické srdce židovského lidu. Netanjahu, který čelí obvinění z trestné činnosti, doufá, že vyhraje páté funkční období. Nyní řídí dočasnou vládu a pravomoc anexovat území je stále nejasná.

reklama

reklama