Berlín jedná s Ankarou o založení tří tureckých škol v Německu. Ve kterých městech?

Německá vláda jedná s Ankarou o možnosti založení tureckých škol v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Frankfurtu. Informuje o tom server Deutsche Welle s odkazem na páteční vydání novin Süddeutsche Zeitung. Také Německo má mít školy v Turecku.
Ilustrační foto: německá kancléřka a turecký prezident
Ilustrační foto: německá kancléřka a turecký prezident
@basinturkBT/Twitter

reklama

Tři výše zmíněná města patří mezi pět největších v Německé spolkové republice a jsou domovem významné turecké populace a Němců s tureckými kořeny. Celkem žijí v Německu téměř tři miliony lidí s tureckými kořeny, z nichž zhruba polovina má německé občanství.

Také německé školy v Turecku

Potenciální dohoda by měla recipročně fungovat i na straně Turecka, kde by měly být založeny německé školy v Ankaře, Istanbulu a Izmiru.

Vyjednávání, kterých se účastní německá spolková vláda i federální státy odpovědné za školy, probíhají od minulého léta a momentálně je na stole návrh dohody, který je nyní oběma stranami posuzován.

Angela Merkelová v Bundestagu

Merkelová v Bundestagu chválila německou práci v oblasti migrační a klimatické politiky. Podílet se však musí i ostatní

Podle německého ministerstva zahraničí se plánovaná dohoda s vládou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana nyní soustředí na „zabezpečení právního základu pro německé zahraniční školy v Ankaře, Istanbulu a Izmiru.“

Rovnocenný obsah učiva a podléhání příslušným zákonům

Navrhované turecké školy v Německu mají fungovat jako takzvané „výměnné“ či „náhradní“ školy. Ačkoliv si tyto soukromé školy budou moci zvolit výukové metody a najmout vlastní personál, mají poskytovat obsah učiva rovnocenný s tím ve veřejných školách. Budou muset získat státní souhlas a podléhat příslušným státním zákonům.

Podobně jako v případech jiných zemí, které v Německu založily své školy, nebude moci tyto instituce provozovat sama turecká vláda, ale budou muset být provozovány soukromou organizací.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!