Bernie Sanders bude opět bojovat o Bílý dům

Senátor a nejhlasitější zastánce socialismu v USA oznámil v úterý prezidentskou kandidaturu za Demokratickou stranu do Bílého domu. Po čtyřech letech se tak chce opět ucházet o Bílý dům.
Bernie Sanders foto youtube
Bernie Sanders foto youtube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Naše kampaň není pouze o porážce Donalda Trumpa… naše kampaň je o transformaci naší země a o nastolení vlády založené na zásadách hospodářské, sociální, rasové a ekologické spravedlnosti,“ řekl Sanders.

Sedmasedmdesátiletý senátor je v tuto chvíli kandidátem s největší podporou mezi voliči Demokratické strany. „Bernie“ bude těžit z velké podpory tzv. mileniálů (generace narozená od 80. let do roku 2000), menšin, přistěhovalců, modrých límečků a části tradičních voličů demokratů. Mimochodem byly to modré límečky (bělošská dělnická třída), které měly v posledních volbách rozhodující vliv na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Radikálové na cestě do Bílého domu

Mezi relevantními kandidáty Demokratické strany jsou zatím pouze radikálové. Americký senátor Cory Booker, Kamala Harris i Elizabeth Warren se společně hlásí k hodnotám tzv. progresivismu, který je reprezentován levým křídlem Demokratické strany. Všichni tito kandidáti kladou důraz na enviromentalismus a ekologické hodnoty, přívětivější přístup k migrantům ze Střední Ameriky, zvyšování daní pro bohaté, bezplatné školství a dostupnou zdravotní péči pro všechny Američany.

Nejstarší prezident v historii USA

Situaci by mohla razantně změnit kandidatura Joe Bidena. Bývalý viceprezident Baracka Obamy je považován za umírněného a tradičního politika Demokratické strany. Šestasedmdesátiletý Biden však oficiální stanovisko dosud nesdělil. Pokud by Biden kandidoval, tak se dá očekávat velký boj o prezidentskou nominaci strany právě mezi umírněným Joe Bidenem a radikálem Bernie Sandersem.

Zatím je pravděpodobné jen to, že příští americký prezident se stane nejstarším v historii. Dvaasedmdesátiletý Trump je nejstarším americkým prezidentem, přesto je stále mladší než Biden (76) nebo Sanders (77). Vzhledem k tomu, že prezidentská kampaň je mimořádně fyzicky náročná, tak minimálně věk představuje pro Trumpa určitou výhodu. 

Dalibor Zítko

Reklama
Reklama