Bernie Sanders: Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa!

Po sečtení výsledků z demokratických primárek v americkém státě New Hampshire s 26 procenty hlasů vyhrál senátor a samozvaný demokratický socialista Bernie Sanders.
Bernie Sanders foto youtube
Bernie Sanders foto youtube

reklama

Těsně za ním se s 24,4 procenty umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě, kandidát Pete Buttigieg a na třetí příčce je s 19,7 procenty senátorka Amy Klobucharová. Bývalý viceprezident Joe Biden skončil pátý. Informovala televize CNN. V republikánských primárkách v New Hampshiru americký prezident Donald Trump s přehledem porazil někdejšího guvernéra státu Massachusetts Williama Welda.

Demokratické primárky v New Hampshiru byly teprve druhým soubojem o nominaci kandidáta, který stane v listopadových volbách proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zároveň to bylo první hlasování v primárních volbách, jelikož v Iowě demokraté vybírali svého kandidáta systémem nominačních shromáždění.

Biden v New Hampshiru získal 8,4 procenta hlasů, což je méně než senátorka Elizabeth Warrenová, která je s 9,3 procenty čtvrtá. Podle agentury AP Biden špatný výsledek očekával, a tak se rozhodl ještě před zveřejňováním konečných výsledků pokračovat v kampani ve státě Jižní Karolína, kde demokraté uspořádají primárky 29. února.

Podle CNN si Sanders a Buttigieg v úterních primárkách zajistili shodný počet devíti delegátů na stranickou konferenci, kde se kandidát nominuje, zatímco Klobucharová šest.

„Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa,“ uvedl po zveřejnění výsledků Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také Buttigieg „Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by něměla existovat, bude pokračovat,“ řekl.

Podnikatel Andrew Yang a senátor Michael Bennet po primárkách v New Hampshiru, když začalo být jasné, že nebudou úspěšní, naopak oznámili, že z klání odstupují.

Trump v republikánských primárkách v New Hampshiru získal 85,7 procenta hlasů a zajistil si 20 delegátů. Porazil tak někdejšího guvernéra státu Massachusetts Williama Welda, který získal 9,2 procenta hlasů, ale žádného delegáta.

ČTK 
 

reklama

reklama