Betlémské světlo dnes skauti rozvezou po republice

Hezká tradice, která u nás začala v roce 1989, pokračuje. Od dnešního dne si mohu lidé chodit do kostelů pro Betlémské světlo.
Betlémské světlo
Betlémské světlo
fofo_Landeskirche_Hannovers

reklama

Nápad vznikl v Rakousku v roce 1986 jako charitativní akce pro radost postiženým dětem. Rakušané se tehdy vypravili do proslulé betlémské jeskyně, kde se měl narodit Ježíš Kristus a letecky přepravili plamínek do Vídně, odkud je každoročně po železnici rozvážen po Evropě a letadlem přes Atlantik do amerických států. Mimo jiné stalo se tradicí, že hornorakouské děti předávají Betlémské světlo, tentokrát označené jako Světlo míru, významným německým nebo světovým politikům.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Původní legenda praví, že jeden z křižáků přivezl hořící svíčku po bojích a útrapách na poušti a moři do rodné Florencie z Betlémské baziliky v roce 1099. Z florentského kostela si lidé nosili světlo do svých domovů.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do Čech, respektive tehdy do Československa, se betlémské světlo dostalo 23. prosince 1989 a podíleli se na tom čeští exiloví skauti z Vídně, ze zdejšího oddílu. Betlémské světlo se v roce 1989 dostalo také do Prahy pod sochu sv. Václava. Ve Vídni se předává světlo ve speciálním bezpečnostním obalu a během slavnostní ekumenické bohoslužby skautům z jednotlivých evropských zemí.

Letos se cesta českých skautů do Vídně uskutečnila 14. prosince a druhý den betlémské světlo předali v Brně na Petrově při mši v katedrále sv. Petra a Pavla do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Dnes je světlo rozváženo skautskými kurýry po železnici 66 vlaky do 784 vlakových stanic v ČR. Po kliknutí najdete mapu místních akcí ZDE .

V Praze v Katedrále sv. Víta bude slavnostní předávání Betlémského světla v neděli 22. 12. od 10 do 11 hodin.

V Praze a Brně bude v neděli Betlémské světlo rozvážet také historická tramvaj.

Brno: od 10.00 do 11.00 - Nádražní ulice. Další zastavení má být na náměstí Svobody, Mendlově náměstí či v Joštově ulici před kostelem sv. Tomáše.

V Praze bude historická tramvaj se světlem jezdit od 13 do 19 hodin.

reklama

reklama