Bez průkazu totožnosti dítěte vlakem raději necestujte. Martina musela s dětmi vystoupit z vlaku

Každý rodič, který cestuje vlakem se svými dětmi, musí mít doklad, kterým prokáže jejich věk. Pakliže doklad zapomene, může se dostat do nepříjemností. Asi do takových, jako naše divačka, která dokonce musela i s dětmi z vlaku vystoupit na půli cesty.
25. 3. 2018 ZPRÁVY: BEZ PRŮKAZU TOTOŽNOSTI DÍTĚTE VLAKEM RADĚJI NECESTUJTE
25. 3. 2018 ZPRÁVY: BEZ PRŮKAZU TOTOŽNOSTI DÍTĚTE VLAKEM RADĚJI NECESTUJTE

reklama

Martina Hrušková cestovala se svými dvěma syny Leo Expressem ze Studénky do Pardubic. Oběma koupila zlevněnou jízdenku, která je určena pro děti do 15 let. Jenže pro toho staršího, devítiletého chlapce zapomněla doma vzít průkaz totožnosti. „Slečna stevardka po mě chtěla tady u toho staršího syna, u toho mladšího jsem měla, potvrzení o věku. Neměla jsem u sebe teda kartičku pojišťovny, takže jsem na telefonu požádala manžela, jestli by mi poslal ofocený nějaký doklad,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima Martina Hrušková.

Manžel jí prý poslal ofocený pas na mobil, který stevardce ukázala. Také jí prý nabídla, že může manžel s průkazem počkat na stanici v Pardubicích. Jenže ani s tím stevardka nesouhlasila. „Neustále mi teda tvrdila, že nemám fyzicky vlastně tu kartičku pojištěnce u sebe. Chtěla po mě doplatek. Mě už ta jízdenka ze Studénky do Pardubic přišla dostatečně drahá a opravdu jsem doplácet nechtěla. Za takhle malé dítě, které je evidentně prostě prvostupňové,“ upřesnila Martina.

Muži uvízl penis v turniketu

VIDEO: Týpek se chtěl vyhnout placení jízdenky. Místo toho si však přiskřípl penis do turniketu!

Právník: Jednání stevardky bylo přes čáru

Poté, co Martina odmítla zaplatit pokutu tisíc korun, tak na ni stevardka zavolala policii a ta ji požádala, aby z vlaku vystoupila. Podle právníka ale měla stevardka jak z lidského, tak i z právního hlediska více možností, jak tuto situaci řešit. „Nejjednodušší se mi zdá sepsání zápisu, a pokud by se ta kopie průkazky zdála později buď nedostačující, nebo dokonce falešná, potom mohla přijít sankce. Ale vysadit ženu se dvěma dětmi za této důkazní situace mi přijde hodně přes čáru,“ myslí si právník Jan Černý.

Společnost Leo Express ale s postupem své zaměstnankyně souhlasí. „Pro společnost Leo Express se jedná o zcela výjimečnou událost. Při jejím řešení postupovala posádka dle platného nařízení Ministerstva financí, které ukládá, že totožnost a věk dítěte musí být doloženo platným originálem dokladu,“ vysvětlil mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Jenže ministerstvo tvrdí, že věk dítěte je potřeba dokládat až od 10 let, a proto jsme se na stejnou věc zeptali společnosti Leo Express ještě jednou. „V přepravních podmínkách naší společnosti je uvedeno, že děti ve věku od nula do devíti let včetně jsou povinny prokázat nárok na zlevněné jízdné platným originálním průkazem,“ doplnil Sedlařík. V každém případě Martina musela v Zábřehu nakoupit nové jízdenky pro celou rodinu. Tentokrát si vybrala České dráhy. Místo původních 500 korun se jí tak cesta prodražila na 1 700 korun.

reklama

reklama