Beznohý voják hodlá pokořit Everest

Málokdo si dokáže představit život bez dolních končetin. Tím spíše zdolání nejvyšší hory světa jen za pomoci rukou. Hari Budha Magar dle svých slov zdolal více než jeden Everest, a to nejen ve smyslu návratu do běžného života po amputaci, ale i v rámci tvrdých tréninků za posledních několik let, uvádí CNN.
Hari Budha Magar
Hari Budha Magar
reprofoto CNN

Bývalý voják původem z Nepálu coby devatenáctiletý hoch narukoval do armády a dostal se až do Royal Ghurka Rifles, tedy k nepálským vojákům, kteří slouží britské armádě již více než 200 let. Magar sloužil celkem na pěti kontinentech coby ostřelovač či zdravotník. Život mu změnila exploze výbušniny během hlídky v Afgánistánu, kdy přišel téměř o celé obě nohy. Zachráněn byl americkými vojáky a následně podstoupil sérii operací. Po propuštění z armády si na lyžařském zájezdu v Alpách, kde byl v rámci rehabilitace, prý začal poprvé pohrávat s myšlenkou výstupu na horu.

Zdoláním Mount Everestu se tak Hari Budha Magar stane vůbec prvním člověkem s oboustrannou amputací nohou nad kolenem, který pokořil nejvyšší horu světa. Svůj sen společně se svou expedicí uskuteční na jaře příštího roku. Ačkoli nebude prvním, nýbrž třetím člověkem bez nohou, který tento vrchol pokoří, podle Magara záleží na tom, zda má člověk amputované nohy pod nebo nad kolenem. Oběma jeho předchůdcům totiž kolena zůstala. ,,Mít koleno je obrovsky výhodné, jelikož můžete nohou hýbat nahoru a dolů. Jenže bez něj jste trochu jako tučňák,‘‘ vysvětluje.

Na svém twitterovém účtu veřejně poděkoval nadaci s názvem On Course Charity, která jej finančně podporuje: ,,On Course Charity děkuji především za pomoc s mým návratem do života a samozřejmě za podporu, kterou poskytujete celé mé expedici. Každý váš tweet, každý cent nebo rupie z vaší sbírky je pro mou expedici nesmírně cenný. Spolu dokážeme nemožné a inspirujeme svět.‘‘

reklama