Běžný vs. spořicí účet: Vyplatí se mít oba. Kdy?

Na peníze, které nepotřebujete na běžné výdaje, ale chcete je mít k dispozici, se vyplatí spořicí účet
Na peníze, které nepotřebujete na běžné výdaje, ale chcete je mít k dispozici, se vyplatí spořicí účet
thinkstock.com

reklama

 

Nemít běžný účet u banky je dnes asi nepředstavitelná věc. Může ho mít každý, dokonce i děti od zhruba osmi let. A to včetně platební karty či internetového bankovnictví. Nabídka běžných účtů na trhu je obrovská, s různými výhodami i nevýhodami. Většinou se ale uložené finanční prostředky příliš nezhodnocují. Naopak, za vedení účtu a řadu finančních operací musíte ještě u většiny bank platit částku podle platného ceníku. Nicméně, najdou se i bankovní účty s určitým úrokem a/nebo nulovými poplatky za jejich vedení, výběry hotovosti či převody peněz, často jsou ale tyto podmínky navázány na určité chování klienta.

Jak se chovat s platební kartou i jak vybrat běžný účet? Podívejte se na seriál o financích ze života...

Seriál o financích - 1. díl - titulní foto

SERIÁL o financích (1. díl): Platební karty

Trochu vyšší zhodnocení peněz

Vhodným doplňkem k běžnému účtu může být spořicí účet, kde se peníze zhodnocují o trochu více. Je pravda, že úroky na spořicích účtech jsou už nějakou dobu v nepříliš atraktivní výši, stále ale mnohé z nich dorovnávají inflaci a vyplatí se na ně finance, které nepotřebujete na běžné pravidelné výdaje, ukládat. Pokud k nim chcete mít relativně rychlý přístup. A také proto, že oddělíte rodinné finance a nebudete mít všechny peníze, které potřebujete mít po ruce, na jednom účtu. Ty nejlepší úroky u spořicích účtů se aktuálně pohybují kolem 1,5 procenta, přitom jsou ale omezeny často na částku, na kterou se daný výhodný úrok vztahuje. Dnes je to většinou suma kolem 150 tisíc korun. Nejnižší úrok na trhu spořicích účtů je jen 0,05 procenta, nejvyšší 2,7 procenta – ten je ale navázaný na výpovědní lhůtu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Rádce - Spořicí versus běžný účet

Reportáž Marcely Svobodové

Spořicí účty: Co nemají a co nabízejí navíc?

Stejně jako na běžném, máte i na spořicím účtu peníze k dispozici, v drtivé většině případů bez výpovědní lhůty. „Je tady určitá možnost, že když budu nutně potřebovat, tak se k těm penězům vždycky dostanu, jenom třeba zaplatím nějaký sankční úrok. To je rozdíl proti tomu, když spořím třeba v rámci důchodových penzijních nebo jiných fondů, protože v takovém případě se k těm vloženým penězům v podstatě nedostanu,“ říká ekonomka Markéta Šichtařová.

 

Prima Rádce - logo 2 Foto:

Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi? Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. Pište na info@prima-radce.cz nebo v kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

 

Finance na spořicím účtu většinou spravujete přes internetové bankovnictví nebo prostřednictvím telefonních linek, máte rychlý přehled o transakcích, úrocích i případných poplatcích, ale nemůžete například vybírat hotovost z bankomatu. Podmínkou založení spořicího účtu je mít na své jméno už funkční běžný účet v ČR u stejné nebo jiné banky, na který je spořicí účet napojen. Většinou je vedení spořicích účtů zdarma, ovšem ne všechny mají bezplatné také bezhotovostní operace. Nicméně podle finančního odborníka Prima Rádce Libora Coufala už je to spíš skutečně výjimka. "Většinou dneska už je ta konkurence tak silná, že poplatky u spořicích účtů nemáme," říká Libor Coufal.

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM! S kreditní kartou to jde. Slevy, bonusy, vrácení až 2 % z nákupů zpět. Přehled kreditních karet ZDE!

Efektivně s rodinnými financemi? Rozdělte je

I přes klesající úroky hraje podle ekonomů spořicí účet důležitou roli v hospodaření s rodinnými financemi. Není výhodné mít peníze jen na běžném účtu, už proto, že jsou na nich úroky ještě menší, v podstatě téměř žádné. "Na běžném účtu je dobré mít dejme tomu dva až tři měsíční příjmy, alternativně dva až tři měsíční výdaje, a všechno, co je nad rámec těchto peněz, může být uloženo na termínovaném, alternativně spořicím účtu," doporučuje Šichtařová. Termínované vklady nebo stavební spoření jsou vhodnou alternativou spořicích účtů s tím, že tam získáte vyšší úroky. Nicméně v těchto případech musíte počítat s tím, že peníze nemáte okamžitě k dispozici.

 

Kreditka? Debetka? Rozdíl není na první pohled vidět Foto:

SPECIÁL: Vše o platebních kartách

- podle čeho vybírat účet

- jak bezpečně používat kartu

- debetní vs. kreditní karta

- hraný on-line seriál ze života

 

 


Lepší pocit...

Určitě má důležitou roli také psychologický efekt – peníze si „fyzicky“ oddělíte od zbytku, který běžně používáte. Na spořicím účtu byste pak měli mít ideálně rezervu ve výši tří až šesti měsíčních platů, které máte okamžitě k dispozici na nečekané výdaje.

Na co si dát pozor při výběru spořicího účtu?

Nejdůležitějším ukazatelem pro vás je úroková míra. Nicméně i v těchto případech si musíte zjistit, za jakých podmínek s přesně takovou úrokovou sazbou můžete počítat. Ty nejlepší úroky často získáte za předpokladu určité výše finančních prostředků a délky fixace. Tou se rozumí doba, po kterou peníze u banky budete mít uložené a zavážete se, že je nebudete vybírat. Ne všechny banky mají ale stejné podmínky, vyplatí se proto jejich nabídky prozkoumat.

Základní kritéria při výběru

  • výše úrokové sazby
  • přístup k finančním prostředkům (výpovědní lhůta)
  • způsob vyplácení úroků (měsíčně, čtvrtletně – čím delší doba, tím je to pro vás méně výhodné)
  • jestli banka vyžaduje minimální zůstatek
  • jestli jsou účtovány poplatky za převody peněz

Shrnutí: Pro koho je vhodný spořicí účet?

  • Pokud pracujete, máte stálý příjem a po zaplacení všech pravidelných výdajů vám zbyde nějaká částka navíc.
  • Šetříte na dovolenou nebo spotřebič apod. a víte, že budete potřebovat peníze dřív, než až za tři roky.
  • Chcete mít část peněz oddělenou od financí na běžném účtu, ze kterého platíte kartou, vybíráte z bankomatu, ale potřebujete mít danou částku neustále k dispozici.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Může se hodit:

Poradíme, jak ušetřit...

Prima NÁVOD: 5 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Je tady zima, trochu přitopím...

Seriálový BONUS: Dostaňte pravidelné platby pod kontrolu. Jak snížit ty za energie?

reklama

reklama