Bezpilotní lovec z ČVUT umí chytit dron do sítě, hlídat letiště i věznici

Zabrání možnému teroristickému útoku a postará se například i o stroje bezohledných pilotů v místech, kde nemají co dělat. Řeč je o novém dronu Eagle one. Ten vytvořili výzkumníci z elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze ve spolupráci se společností 601 s. r. o.

Speciální robot umí díky pokročilému detekčnímu systému a vystřelovací síti odchytnout cizí neautorizovaný dron. Současná zařízení nejčastěji pracují tak, že přeruší signál mezi dronem a jeho pilotem nebo ho jednoduše sestřelí přímo ze země. Tyto strategie ale mohou ohrozit osoby na zemi. I to se výzkumníkům podařilo vyřešit.

„V okamžiku, kdy dron naruší ochranné pásmo, je detekován lokalizačním systémem a na základě jeho povelu autonomní dron Eagle one vystartuje. Doletí do místa, které bylo určeno tímto lokalizačním systémem a použije palubní inteligenci k tomu, aby nepřátelský dron odchytil do sítě. Ta je automaticky vystřelena na základě palubního počítače. V okamžiku, kde je dron zasažen, tak zůstane viset v síti a Eagle one ho přenese do bezpečné vzdálenosti,“ popisuje funkci lovce dronů Martin Saska z ČVUT.

Novému stroji o průměru přibližně metr a půl nechybí osm karbonových ramen, která jsou zakončena ohebnými vrtulemi. Zvládne pracovat i s poškozením některého z motorů a hravě si poradí také s nevítaným návštěvníkem. Pracuje ve vlhkém nebo prašném prostředí. V případě, že Eagle one odchytne nepřátelské zařízení nesoucí trhavinu, dokáže jej přenést na bezpečné místo, kde ho pyrotechnik může zneškodnit. Velkou výhodou je kvalitní konstrukce, díky které zařízení ustojí i silnější náraz. V současnosti ČVUT jedná o nasazení dronu Eagle one s pražským letištěm a s vězeňskou službou. Ta by ráda zabránila tomu, aby drony přinášely vězňům mobilní telefony nebo třeba i zbraně.

Na ochraně našeho vzdušného prostoru spolupracuje s dalšími institucemi Vojenský technický ústav, který se o dron z ČVUT zajímá a ředitel vojenského pracoviště Jiří Protiva k možnému využití autonomních dronů pro náš server iPrima.cz poznamenal: „Jako Vojenský technický ústav se snažíme i prostřednictvím spolupráce s Řízením letového provozu nebo s Úřadem civilního letectví posunout problematiku dopředu. Například i na bázi parlamentních diskuzí řešíme příslušnou legislativu, aby složky, které mají chránit nějaká zájmová území, taková řešení mohly využívat.“

Zájem o dron Eagle one mají už i v zahraničí

Vývoj palubní technologie zabral vědcům z ČVUT přes osm let, zkonstruovat samotný dron pak trvalo přibližně rok a půl. Není divu, že o autonomní zařízení s výjimečnými schopnostmi už projevila zájem řada zahraničních investorů.

„Ozvali se z řady zemí, kde mají s drony problémy. Z Vatikánu se ozvali, z Francie, ze Skandinávie. Prakticky ze všech zemí se někdo ozval a měl zájem o prezentaci,“ dodává Martin Saska.

O Eagle One se například zajímal i movitý zájemce z Kolumbie, toho ale výzkumníci z ČVUT odmítli. Zájem o nové zařízení a jeho využití je ale různý. Pro vědce je podle Sasky na prvním místě etika.

„Sem tam se stane, že přijde někdo, kdo si myslí, že by se dal ten Eagle vybavit i nějakou jinou technologií, třeba zbraní - a s tím my nechceme mít nic společného.“

Jak finančně náročné bude zařízení Eagle one, které teď prochází certifikací, zatím veřejné není. S jistotou lze předpokládat, že půjde o sumu v řádech statisíců až milionů korun.

Video dron Eagle One

Adam Novotný

Tagy: