Biden zvítězil v dalších třech důležitých státech. V Illinois způsobil koronavirus chaos, jinde hlasování dokonce zakázali

V pořadí třetí volební superúterý opět ovládl bývalý viceprezident Joe Biden. Ten v demokratických primárkách s přehledem zvítězil nad svým stranickým sokem Berniem Sandersem v Arizoně, Illinois a na Floridě. Demokratické primárky se však opět neobešly bez zmatků. Ty byly tentokrát způsobené situací kolem koronaviru. V některých okresech byla účast výrazně slabší než obvykle, někde dokonce až o polovinu nižší než před čtyřmi lety.
Joe Biden
Joe Biden
Twitter/@holtgoodman1

reklama

„Posunuli jsme se opět blíže k zajištění prezidentské nominace za Demokratickou stranu. A to jen díky tomu, že budujeme dostatečně širokou koalici skládající se z Afroameričanů, Latinoameričanů a středoškolsky vzdělaných lidí podobným těm, se kterými jsem vyrůstal,“ uvedl prostřednictví videostreamingu Biden. Sedmasedmdesátiletý politik si tak vytvořil takřka nepřekonatelné vedení v počtu delegátů nad Berniem Sandersem. Kromě náskoku více než 300 delegátů a popularity z Obamova prezidenství těží bývalý viceprezident i z podpory drtivé většiny ostatních kandidátů, kteří již ze souboje ustoupili.

V Ohiu hlasování zatrhli

Politici a straničtí funkcionáři se v těchto volbách však museli rozhodovat nejen mezi kandidáty. Rozhodovali se i o tom, zda se má hlasování vůbec uskutečnit – jestli je etické a správné nabádat lidi k odevzdávání hlasů v době smrtící virové pandemie. Politika však nakonec vyhrála, i když ne všude. Ohijský republikánský guvernér Mike DeWine nechtěl nic ponechat náhodě a hlasování nechal zrušit. „Jedná se o ochranu životů ohijských občanů. Jako guvernér mám povinnost udělat vše pro ochranu svých spoluobčanů,“ hájil své kroky v pořadu The View guvernér. Hlasování se tam tak pravděpodobně uskuteční až v červnu. Podobně tomu bude i v ostatních státech jako Kentucky, Georgia, Louisiana a Portoriko.

Prázdné místnosti a chaos

Přestože se v ostatních státech odevzdání hlasů uskutečnilo, neobešlo se bez problémů. Některé volební okresy v Illinois měly sotva poloviční volební účast oproti roku 2016. Jinde zase místa pro hlasování byla na poslední chvíli přesunuta bez výraznějšího upozornění. V některých případech se dokonce hlasování neuskutečnilo vůbec, protože se organizátoři na místo vůbec nedostavili. Na Floridě byla sice účast srovnatelná s rokem 2016, ale to zvláště díky hlasování „na dálku“ prostřednictvím pošty. Kromě toho tam také početná skupina voličů odevzdala své hlasy dříve.

Sanders mimo hru

Radikální socialista Bernie Sanders, kterého výrazně podporují zejména mladší levicoví voliči, se již po minulém volebním úterý ocitl na vedlejší koleji. Biden má podporu, popularitu i peníze. Žádné další debaty v plánu nejsou. Sanders však zatím ručník do ringu nehází. V poslední debatě sice připustil, že na Bidena ztrácí v počtu delegátů, za to však „vyhrává“ generační a ideologický boj. „Pokud tuhle věc prohraji a Joe zvítězí, tak tu budu pro Tebe, Joe. Mám však své pochybnosti, jestli můžeš vyhrát v prezidentských volbách proti Trumpovi,“ řekl v poslední debatě CNN Sanders.

Dalibor Zítko

reklama

reklama