Bill Gates kritizoval plány mladé socialistky

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates podpořil progresivnější zdanění bohatých lidí, ale odmítl některé extrémní návrhy, které podle něj „postrádají větší obraz“ a mohou způsobit „daňové úniky“.
Bill Gates foto FB Gates
Bill Gates foto FB Gates

reklama

V rozhovoru pro The Verge se tím nepřímo vymezil proti návrhu demokratické socialistky Ocasio-Cortez, která navrhuje sedmdesátiprocentní sazbu daně u osob, jejichž příjem je vyšší než 10 miliónů dolarů.

 

Extrémní daně nic neřeší

„V případě výběru daní byste se neměli zaměřit pouze na běžnou daň z příjmů, protože u bohatých lidí dochází k chybě při zaokrouhlování u sazby daně z příjmů,“ uvedl Gates. „Bohatí lidé mají příjem, který je pouze hodnotou jejich akcií a pokud tyto akcie neprodají, tak se v jejich příjmu vůbec neprojeví… nebo se projeví na straně kapitálových zisků,“ pokračoval. Bill Gates tím naráží na skutečnost, že bohatí lidé v USA nemají obvykle vysokou mzdu, ale místo toho prodávají akcie a ostatní aktiva, aby si zajistili dostatečnou hotovost. Příjem v takovéto formě totiž nepodléhá v USA dani z příjmů. 

Druhý nejbohatší člověk světa rovněž konstatoval, že s extrémním zdaněním „přijde demotivace, daňové úniky a motivace přesunout peníze do jiných zemí.“ Podle Gatese by se zákonodárci raději měli zaměřit na daň z nemovitosti, kapitálové daně a sociální zabezpečení. 

 

Moderní monetární teorie? Šílenství   

Gates pranýřoval také novou monetární teorii, o které prohlásil, že „je šílená“. Moderní monetární teorie v podstatě říká, že schopnost vlády financovat svůj dluh je neomezená. Podle této teorie se stát nemusí svého dluhu obávat, jelikož si tiskne vlastní měnu a tudíž nemůže své peníze vyčerpat. Gates se shoduje s většinou ekonomů a upozorňuje, že konečným důsledkem takové politiky by byla přinejmenším inflace. Politik Bernie Sanders společně s Alexandrií Ocasio-Cortez patří mezi přední proponenty této teorie, protože by jim umožnila kromě jiného financovat bezplatné zdravotnictví a školství.

Bill Gates, jehož jmění se blíží 100 miliardám dolarů, je jeden z největších světových filantropů. Se svojí ženou založili Nadaci Billa a Melindy Gatesových, která podporuje vymýcení některých smrtelných nemocí, boj proti chudobě a nespočet dalších aktiv po celém světě. Gates také dlouhodobě podporuje zdanění nejbohatších lidí a větší finanční výdaje na vzdělání a environmentální politiku.

Teprve devětadvacetiletá Alexandrie Ocasio-Cortez je členkou demokratické strany a nejmladší kongresmankou. Cortezová se hlásí k tzv. demokratickému socialismu a volá po přijetí programu „zeleného Nového údělu.“ Program spojuje klimatické regulace s masivní expanzí veřejných výdajů.

Dalibor Zítko

reklama

reklama