Bill Gates představil záchod budoucnosti. Nepotřebuje kanalizaci ani vodu

Americký miliardář a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates představil minulý týden na veletrhu v Pekingu záchod budoucnosti. Ten nepotřebuje vodu ani kanalizaci, jelikož za použití chemických látek přemění lidské exkrementy na hnojivo, informovala agentura Reuters.
Toaleta, která nepotřebuje vodu
Toaleta, která nepotřebuje vodu
@Reuters / Twitter

reklama

Záchod, který je podle Billa Gatese po letech vývoje připraven k prodeji je výsledkem výzkumných projektů financovaných Nadací Billa A Melindy Gatesových, která je největší soukromou nadací na světě. Existuje několik návrhů onoho záchodu, přičemž všechny pracují na bázi oddělení kapalného a pevného odpadu.

Budoucnost záchodů

„Současné záchody jednoduše splachují odpad do vody, kdežto tyto (nové) toalety odtok nemají. Pojmou jak tekutiny, tak pevné látky a provedou na nich chemickou práci,“ uvedl Gates pro Reuters.

Vědci vyrobili cihly z lidské moči

Vědci vyrobili cihly z lidské moči. Kolik litrů je potřeba na jeden kus?

Přechod z tradičních vodních záchodů na modely bez vody přirovnal miliardář k vývoji výpočetní techniky v polovině 70. let, kdy se původně monstrózní zařízení měnila na toalety, které lze používat v běžné domácnosti.

Nedostatečná sanitace způsobí smrt půl milionu dětí ročně

Kvůli ilustraci extrémní důležitosti sanitace, zvedl Bill Gates během svého proslovu nádobu s lidskými výkaly a poukázal na fakt, že v oné nádobě může být až 200 bilionů rotavirových buněk, 20 miliard bakterií Shigella nebo 100 tisíc vajíček parazitických červů.

Podle Gatesovy nadace zemře ročně v důsledku špatné sanitace kolem půl milionu dětí mladších pěti let. Moderní záchody tak nejen ušetří vodu, ale ochrání i před nákazou nebezpečnými viry.

reklama

reklama