Bioparox ještě v lékárnách koupíte, brzy ale nebude. Existuje náhrada?

Zprávy FTV Prima: Lék Bioparox definitivně zmizí z lékáren během několika příštích týdnů. A to kvůli svým až život ohrožujícím vedlejším účinkům. Čím ho ale nahradit?
Existuje alternativa Bioparoxu?
Existuje alternativa Bioparoxu?
Thinkstock.com/Zprávy FTV Prima

reklama

Kontroverzní antibiotikum Bioparox dostalo už před zhruba dvěma týdny červenou. A to od Evropské lékové agentury. Zatímco jeho hlavní složka fusafungin jedny léčila, jiným působila problémy, v některých případech dokonce i smrt. Podle výboru Evropské agentury pro léčivé přípravky tak může být fusafungin více zdraví škodlivý než prospěšný. Bioparox proto v dohledné době musí zmizet z trhu. Největší problémy způsoboval zejména astmatikům. Ale nejen jim. "Taky jsem si před lety koupila Bioparox. Pár hodin po požití mě začly svědit dlaně uvnitř pod kůží, bylo to k zbláznění, protože uvnitř se nedá poškrábat, pak se mi v těchto místech udělaly fleky a ruce otekly, začly mě svědit i chodidla a obličej, nakonec mi otekl krk a nemohla jsem dýchat, takže jsem skončila na pohotovosti. Už nikdy bych si tento přípravek, ani žádná jiná volně dostupná antibiotika nekoupila, jen vidím leták na Bioparox a svědí mě celé tělo," napsala nám jedna čtenářka.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další výhody.
>>> SROVNÁNÍ kreditních karet (včetně slev, bonusů a dalších výhod) + možnost sjednání online

Existuje náhrada pro ty, kteří budou Bioparox postrádat?

Jenže, byli tu i ti, kterým tento antibiotický sprej do krku a nosu bez předpisu pomáhal. A to při rýmě, zánětu hltanu a nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo angíně. I takové ohlasy od vás byly, když jsme před časem o škodlivosti Bioparoxu informovali. A nebylo jich málo. Řada lidí si nemůže na účinky Bioparoxu stěžovat, právě naopak. Prý žádné negativní reakce neměli a pocítili vždy rychlou úlevu. Už teď je ale jasné, že nemocní, kteří byli přesvědčeni o tom, že jim Bioparox pomáhá, za něj v lékárnách nedostanou náhradu. "Léčivý přípravek s touto účinnou látkou a na indikace, které měl přiznán, je třeba vyhodnotit jako nenahraditelný," uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. A potvrzuje to i lékárnice Petra Horváthová: "V současné době nemá na českém trhu žádnou podobnou variantu a ani obdoba se na český trh vůbec nechystá," říká.

Virus nebo bakterie...

Čím léčivý přípravek Bioparox tedy nahradit? Předně je užitečné vyhodnotit, zda se skutečně jedná o bakteriální infekci. V případě virové by Bioparox coby antibiotikum stejně nepomohl a je třeba řešit nemoc jinak. V takovém případě je užívání antibiotik navíc úplně zbytečné. Při bakteriální infekci je to ale jinak. "V tomto případě si může pacient i sám doma provést osobní diagnostiku, ke které by mohl pomoci takzvaný CRP test," radí Horváthová. Pokud bakteriální infekci potvrdí, doktor pravděpodobně předepíše antibiotika. Lokální antibiotika podobná Bioparoxu ale k dostání nebudou. "Co se týče volně prodejných léčivých přípravků, tak tam v současné době léčivý přípravek s obsahem lokálního antibiotika nebude nadále na trhu," upozornňuje Zdeněk Blahuta.

Pojistit auto, nebo život?

O majetek se bojíme víc, než o zdraví. Proč má smysl životní pojištění?

Bioparox ještě koupíte

Jak už jsme vás informovali, některé lékárny zatím mají Bioparox na skladě (viz video pod titulní fotkou). Státní ústav pro kontrolu léčiv jim ho už sice nedoporučuje nabízet, pokud si ale daný přípravek pacient vyžádá, prodat mu ho dosud můžou. Pokud Bioparox lékárny dřív nevyprodají, k dostání by mohl být ještě několik příštích týdnů. A to až do té doby, dokud Státní ústav pro kontrolu léčiv nezruší jeho registraci. Pak už bude prodej Bioparoxu zakázán.

Ve spolupráci s Danielou Klívarovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!