Blíží se katastrofa? V příštích desetiletích může vymřít až polovina druhů hmyzu

Podle nově uveřejněného výzkumu hrozí v příštích několika desetiletích více než 40 procentům druhů hmyzu, zejména tzv. opylovačům, vyhynutí. Vědci varují před devastujícími dopady na budoucnost lidstva, uvedl server Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Mezi nejvíce ohrožené druhy hmyzu mimo jiné patří motýli a můry, včely a vosy, brouci nebo vážky.

Co vědci ve studii uvedli?

„Biodiverzita hmyzu je ohrožena po celém světě.“
„Naše práce odhaluje dramatickou míru poklesu, která může v několika příštích desetiletích vést k vymření čtyřiceti procent druhů hmyzu na celém světě.“
„Mezi ohrožené skupiny hmyzu nepatří pouze specialisté na specifické ekologické činnosti, ale i množství běžných a obecných druhů.“

Co způsobuje úhyn hmyzu?

Vědci, jejichž práce byla publikována v předním mezinárodním časopise Biological Conservation (Ochrana biologických druhů), poukázali na řadu faktorů, jako jsou ztráta biotopů, znečištění, pesticidy nebo biologické faktory, například patogeny. Uvedli také klimatické změny, které mají podle nich významný vliv zejména v tropických oblastech.

Přestože vědci nezacházeli do podrobností, varovali před potenciálními katastrofami, zejména v souvislosti se sníženou populací opylovačů a vyzvali ke konkrétním činům na ochranu ohrožených druhů.

Homalodisca vitripennis

Vědci objevili hmyz, který močí rychleji, než gepard běhá. Pomůže nám kolonizovat vesmír?

„Pokud se tak nestane, bude ohroženo zabezpečení potravin, což představuje bezprostřední hrozbu pro celosvětovou ekonomiku, výživu a rozmanitost stravování nebo biodiverzitu ekosystémů,“ uvedla Rada pro globální záležitosti v Chicagu. „Ale náš úspěch zajistí schopnost živit rostoucí populaci po následující generace.“

Jak lze zabránit katastrofě?

Podle výzkumníků, které vede Francisco Sanchez-Bayo z Univerzity v Sydney a Kris A. G. Wyckhuy z Univerzity v Queenslandu, existuje několik kroků, které lze podniknout ke zmírnění ztrát a zvrácení trendu.

„Přehodnocení současné zemědělské praxe, zejména snížení použití pesticidů a jeho nahrazení udržitelnějšími, ekologičtějšími postupy, je bezpodmínečně nutné pro zpomalení nebo zvrácení současných trendů, tak aby byla obnovena klesající populace hmyzu a zabezpečeny ekosystémové funkce, které hmyz zabezpečuje,“ uvedli vědci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!