Blíží se termín daňových přiznání. Jak neudělat chybu při jeho podání

V roce 2019 vychází termín 31. března na neděli. Z pravidla, pokud termín připadá na víkend, stává se mezním datem pro podání daňového přiznání až pondělí 1. dubna. Češi podle statistik finančního úřadu nechávají podání daňových přiznání na poslední chvíli.
Češi s odevzdáním daňového přiznání nespěchají
Češi s odevzdáním daňového přiznání nespěchají
Internet

reklama

Finanční správa umožňuje podání uskutečnit osobně, poslat poštou či přes internet. Formulář je ke stažení na stránkách finanční správy zde. Vyplněné přiznání za rok 2018 můžete odeslat přímo na daňovém portálu nebo využít datovou schránku.

Jak se vyhnout chybám při podání?

Daňové přiznání se podává místně příslušnému finančnímu úřadu, což neznamená nic jiného, než že místem odevzdání bude finanční úřad v místě, kde jste trvale hlášeni k pobytu. Často se stává, že se lidé místo toho řídí tím, kde pracují nebo bydlí.

Kromě samotného přiznání se odevzdává také přehled o příjmech a výdajích na okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Na odevzdání přehledů máme ovšem jeden měsíc k dobru. Termín letos připadá na 2. května 2019.

Úředníci z Ministerstva financí upozorňují, že subjekty s povinností datové schránky musí daňové přiznání podávat pouze elektronicky. Za porušení této podmínky hrozí pokuta dva tisíce korun. Sankce za pozdní podání daňového přiznání se stanovují od 6. dne prodlení, a to ve výši 0,05 % stanovené daně. V případě pozdního doplacení daně ale úrok z prodlení činí 14,50 %! Především právnickým osobám tak hrozí až milionové částky, na to je nutné si dát pozor.

reklama

reklama