Bobové dráhy, Golden Gate i špičkové jídlo: Saalbach-Hinterglemm baví i mimo lyžařské svahy

V předchozím článku jsme představili široké možnosti lyžování v rakouském středisku Saalbach-Hinterglemm. Sjíždění kilometrů sjezdovek nebo brázdění přírodou na běžkách ale není zdaleka všechno, co tato část Alp nabízí. Je libo třeba relax ve wellnessu, bobové dráhy nebo uspokojování chuťových buněk místními nápoji a kulinářskými specialitami v kouzelné atmosféře tradičních chat? Tak tento článek rozhodně nezavírejte!
Saalbach-Hinterglemm není jen o lyžování
Saalbach-Hinterglemm není jen o lyžování
saalbach.com/Mirja Geh

reklama

Naposledy sjedete zasněžený svah, uložíte lyže do lyžárny, sundáte přeskáče… a co dál? Relax! Pro mnoho lidí je právě to ideálním vyplněním času mezi náročným zdoláváním sjezdovek a večeří. Většina zavedených hotelů ve středisku disponuje vlastním relaxačním centrem, kde můžete dát odpočinout unaveným nohám a zároveň vám optimálně vyhládne před plánovanou večeří. Bazén, sauna, pára nebo vířivka jsou samozřejmostí. Pokud vaše ubytování wellness nenabízí, nemusíte smutnit. Řada hotelů umožňuje za poplatek vstup do svých relaxačních zón i lidem, kteří tam nejsou ubytováni.

Ve Fieberbrunnu v sousedním údolí se pak nachází aquapark Aubad, který se může pochlubit například velkým bazénem pro kondiční plavání, venkovním plavebním kanálem s teplou vodou, tobogánem nebo dětským brouzdalištěm.

Nudit se rozhodně nebudete, ani když ukončíte svoji pouť po sjezdovkách dříve, nebo se rozhodnete nejít lyžovat vůbec. Jak v Saalbachu, tak i Hinterglemmu otevírají restaurace a bary poměrně brzy. A pokud máte například obavy, že na vás bude pohlíženo poněkud s pozdviženým obočím, když se rozhodnete užít si dovolenou naplno a začnete si vychutnávat všemožné drinky už dlouho před setměním, tak se bát opravdu nemusíte. Díky početným skupinkám návštěvníků z Nizozemska nebo Švédska je pivo v ruce k vidění téměř v jakoukoliv denní i noční hodinu.

Přes Golden Gate až do korun stromů

Na konci údolí Saalbach-Hinterglemm se pak nachází nejvýše položená stezka v korunách stromů v Evropě, Baumzipfelweg. Návštěvníci se na ni dostanou přes místní „Gloden Gate“. Během procházky v několikametrové výšce se dozvíte zajímavosti o zdejší přírodě. Na své si přijdou i děti, které kromě nezvyklého zážitku jistě ocení i řadu interaktivních her. Stezka je v provozu po celý rok a otevřená je až do večera, což skýtá ideální kombinaci procházky s návštěvou chaty Lindligalm, která leží hned vedle.

V typicky alpském, dřevěném stavení vládne pohodová a přátelská atmosféra. Restaurace se pyšní tím, že veškeré sýrové pochutiny vyrábí z mléka, které nadojí krávy a ovce z přilehlé farmy. Kdo tedy zvolí některý ze sýrových pokrmů, rozhodně neprohloupí. Porce jídla jsou zde poměrně velké, a uspokojí tak i velké jedlíky. O chutnosti zdejších pokrmů se diskutovat opravdu nedá. Ať si objednáte prakticky cokoliv, budete spokojeni. I ceny jsou poměrně přívětivé. Za hlavní jídlo dáte od 10 od 20 eur, za speciality zpravidla pro více lidí si ještě pár eur připlatíte.

Středisko Saalbach-Hinterglemm nabízí špičkové lyžování

Stovky kilometrů sjezdovek i panenská příroda: Saalbach-Hinterglemm nedaleko českých hranic potěší milovníky zimních radovánek

Když budete mít štěstí, posezení v chatě vám zpříjemní místní hudební všuměl. Postarší pán v tradičním kroji má v repertoáru širokou škálu „hudebních nástrojů“ od harmoniky, přes jakousi obdobu multifunkčního vozembouchu až po pilu. Ano, i na tomto náčiní určeném primárně k řezání dřeva umí vyloudit působivé zvuky. Umělec je navíc duchem pravý showman a hosty baví také organizací různých soutěží, při kterých se hodně tancuje a pije.

K Lindligalmu a stezce v korunách stromů si můžete udělat buď delší procházku (z centra Hinterglemmu je to cca sedm kilometrů), nebo dojet autem či taxíkem. My ale doporučujeme cestovat kočárem taženým koňmi. Zvláště v zimním období si tak zachumláni v dekách budete připadat jako v Popelce.

Sýrové halušky v horské chatě

Lindligam není jediná horská chata, kam se můžete uchýlit před nepřízní počasí nebo jen tak pro potěšení chuťových buněk. V celém Skicircusu jich je více než 60, mnoho z nich přímo vedle sjezdovek. Místní kuchyně klade důraz na využívání regionálních produktů. Samozřejmě, že v jídelním lístku naleznete i klasická jídla jako například řízek nebo hamburger. Labužníci ale jistě nepohrdnou sýrovými haluškami (Kasnocken), špekovými knedlíky nebo žebírky. Alespoň ochutnat se pak musí plněné taštičky Pinzgauer Bladl.

Posuňme se ale od gastronomie k adrenalinu. Jeho milovníci by rozhodně neměli vynechat atrakci „Flying Fox XXL“ v Leogangu. Na nejdelším a nejrychlejším lanovém skluzu na světě si to odvážlivci sviští do údolí rychlostí až 130 kilometrů v hodině. 

Neméně intenzivní zážitek nabízí také bobové dráhy, kterých je v celém Skicircusu hned několik. Například ta v Saalbachu-Hinterglemu má začátek na Reiterkogelu, kam se dostanete lanovkou. Trasu tříkilometrového sjezdu vám po setmění ozáří umělé osvětlení. Dráha Diretissima ve Fieberbrunnu je pak osvětlena až do půlnoci.

Příznivci pěší turistiky mohou zase využít služeb zkušených průvodců, kteří znají místa, ze kterých je úžasný výhled. A to nejen v zimě. Saalbach-Hinterglemm je pochopitelně cílem turistů i v období bez sněhu. Místo lyžařů se to alpskými svahy hemží „baťůžkáři“ a cyklisty. Hlavní lanovky zůstávají v provozu celoročně a skýtají tak možnost rychlé přepravy například i v letních měsících.

Jarní Saalbach-Hinterglemm
Autor: Saalbach/Christian Wöckinger Jarní Saalbach-Hinterglemm

Pokud tedy hledáte místo na dovolenou se širokou škálou možností aktivit a kvalitními službami, je Saalbach-Hinteglemm dobrou a především i dostupnou volbou. Nudit se v tomto středisku nebudete ani vy, ani vaše děti. Jak říkají místní: Rovnýma nohama přímo do víru zábavy!

reklama

reklama