Boj o záchranu chlapců v thajské jeskyni pokračuje: Záchranáři děti našli, dostat je ven ale nebude snadné

Dvanáct chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří jsou již desátý den uvězněni v jeskynním komplexu Tham Luang, záchranáři sice našli, dostat je ale „na svobodu“ nebude vůbec jednoduché. Záchraně brání stále ještě vysoká hladina vody. Celý tým již prohlédnul lékař a podařilo se také zprovoznit uvnitř jeskyně telefonní spojení.
Boj o záchranu chlapců v thajské jeskyni pokračuje
Boj o záchranu chlapců v thajské jeskyni pokračuje
Twitter/Paul Robilliard ‏

reklama

V úterý, přesně devět dní od zmizení dvanácti chlapců a jejich fotbalového trenéra, se záchranářům podařilo tým nalézt. Jako zázrakem jsou všichni naživu. Za chlapci se vydal i lékař, který je prohlédnul a zjistil, že ač jsou děti slabé, jejich zdravotní stav je v pořádku. Vyhladovělý tým už také dostal energetické nápoje.

 

Jak ale děti i s jejich trenérem dostanou záchranáři ven z jeskyně, zatím není jasné. „Dnes to určitě nebude, ale kdy se to stane, říct nemohu. Nejdřív se musíme postarat o jejich zdraví. Nejsou fyzicky silní natolik, aby mohli plavat nebo se potápět,“ prohlásil Narpašak Osotthanakorn, velitel záchranných operací a současně guvernér provincie Chiang Rai.

Thajští záchranáři slaví obrovský úspěch

Naděje umírá poslední: Malé thajské fotbalisty nalezli v jeskyni živé! Přežili tam devět dnů

„Vzedmutá hladina v jeskyni zvolna klesá, ale chceme chodbu nejdřív vysušit, než chlapce dostaneme ven,“ uvedl Narongsak. Odmítl také tvrzení, že by záchrana chlapců měla trvat měsíce.

Východiskem by mohlo být vyvrtání šachty

Záchranáři se zabývají různými možnostmi, jak děti dostat ven. Podle odborníka na potápění Bruce Konefeho by bylo nejlepší vyvrtat ze shora šachtu a tou chlapce vytáhnout.

Od včerejška je v jeskyni znovu v provozu telefonní spojení, díky kterému mají záchranáři i rodiny možnost s chlapci komunikovat.

Guvernér médiím řekl, že nepřichází v úvahu, aby všechny chlapce nedostali v pořádku ven z jeskyně. „Uděláme naprosto všechno, abychom je zachránili,“ dodal.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!